| Darvid a întrebat:

Salut TPU, am 13 ani și vreau sa fac bani sa îmi iau un calculator, pentru ca parintii mei nu sunt de acord și îmi doresc de 5 ani. Ma puteți ajuta?

18 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dac nu cerșesti atunci ai două isugestii:

1 las-o mai moale cu "cadourile", economisești
https://www.tpu.ro/......remuri-nu/

2 folosește voucher-ul primit
https://www.tpu.ro/......c-cu-asta/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți eventual gădi undeva în jurul tău un vecin mai în vărstă care n u se poate deplasa.să îl ajuți la cumpărături.

| raMLesS a răspuns (pentru sadrian46):

Da, sau sa se duca pe la blocuri sa intrebe oamenii daca vor sa le spele usa, sau sa mearga la oamenii batrani sa ii intrebe daca vor sa le instaleze vreo aplicatie pe telefon, sau la cei care au case, sa ii intrebe daca le poate aduna frunzele din curte laughing laughing chiar crezi ca batranul ala are incredere? Chiar crezi ca ii lasa cine stie ce bacsis? Din 5-10 lei nu iti iei pc.

| sadrian46 a răspuns (pentru raMLesS):

Se poate merge din recomandare în recomandare. Are 13 ani, Astfel învață socializeze și să aprecieze banul și munca, și să facă economii. Eu la 10 ani am ajutat la oi, la 12 am vândut flori în piață, am ajutat pe o vecină la grădinărit. Dacă ți-e foame, dacă dorești ceva, cauți și găsești.

| raMLesS a răspuns (pentru sadrian46):

Copiii sunt copii, o sa aiba tot restul vietii timp de munca, acum sa se bucure de copilarie pentru ca nu o sa mai aiba niciodata din moment ce isi termina studiile ocazia sa faca ce face acum. ai 35-45 de ani de munca

| sadrian46 a răspuns (pentru raMLesS):

Dacă el vrea să lucreze, să experimenteze viața de adult, de ce îl oprești cu teorii despre cum ar trebuie să fie? Nu te trezești adult peste noapte, devii treptat.

| raMLesS a răspuns (pentru sadrian46):

Eu m-am trezit peste noapte.

| sadrian46 a răspuns (pentru raMLesS):

Și eu la fel, și mi-a trebuit 2 ani ca să mă învăț să mă descurc singur, cu toate că lucrasem mult în vacanțe.

| Catrice a răspuns:

Onlyfans...ah,stai,ești prea michee hee

| LPCTSTR a răspuns:

Cu bani? Nici vorba.
Daca parintii nu au posibilitatea materiala, degeaba mai incerci, la 13 ani nu esti apt de nimic si nici legal nu ai dreptul de a munci.

| Darvid explică (pentru LPCTSTR):

Au, dar nu vor. Mama e medic și tata chestor general dar nu vor. Zic ca sunt prea mic

| tzionut a răspuns:

Dalut Darvid. Dupa cum ti-am trimis si mesaj in privat iti trimit eu unul. Nu e ultima generatie dar sper sa te ajute. Singura problema e sa iti convingi parintii sa il pastrezi. happy spor in viata si bucurate de copilarie. Vei avea timp sa muncesti.

| Darvid explică (pentru tzionut):

Nu l-am primit

| tzionut a răspuns (pentru Darvid):

David ti-am zis atat in mesajul din privat cat si aici. Ca sa pot sa trimit ceva imi trebuia adresa ta si numele tau. Fara nu puteam trimite nimic. Din ianuarie si pana te-ai hotarat sa imi raspunzi am gasit o familie cu posibilitati reduse, si am facut fericit un copil.
multa sanatate isi doresc.

| Darvid explică (pentru tzionut):

Mi-am luat pc de 2k e, felicitări ca ai dat cuiva care chiar avea nevoie, i-am convins pe ai mei laughing

| Darvid explică:

Mama ia 3000$, tata 2000$, îmi pot lua ultimul model. Dar ei zic ca sunt prea mic.

| RemusutzuTW a răspuns:

Păi, dacă vrei să faci bani, ajuți bătrânii, eu le duc cumpărăturile de un an și îmi dă bacșis de 10-20 lei, câteodată 30lei. De Moș Nicolae mi-a dat 200lei? Recomand metoda asta.

| Madalin5567 a răspuns:

Parintii mei imi dadeau cate 10 lei pe zi si am reusit sa strang o suma maricica, am strans si de la rude cand era de sarbatori si cateodata ma duceam la magazin pentru vecini si imi dadeau si eu putin acolo. Alte posibilitati nu mai ai, ai putea sa te vorbesti cu niste prieteni de ai tai sa mergeti in vara sa cautati de munca, iar daca ai deja un calculator iti sugerez sa te documentezi despre meseria de "freelancer", te poti apuca cam la orice varsta daca ai minimul necesar. Doar cu jumatate din chestiile mentionate de mine am facut in aproape jumatate de an 1.000 de lei, stiu ca nu e o suma destul de mare pentru ce vrei tu, dar totusi sunt bani.
Incearca sa economisesti, si nu te da spre tentatiile de shaorma, plus eu ca fumator imi cheltuiam ceva bani pe tigari.Noroc