| Anonimul1233 a întrebat:

Am 14 ani(aproape) si stiu sa conduc. Fac sala de fitness si este la cateva strazi de mine pe camp(nu camp, adica sunt case, strazi dar dupa ele este camp) si fac 2 minute cu masina. Tatal meu ma lasa sa conduc cu el in dreapta si ma descurc foarte bine. Acum cateva zile era plecat si l-am sunat sa il intreb daca pot sa o scot din curte singur si a zis da. A fost prima data cand am dat cu spatele si nu am atins, am iesit bine din curte m-am plimbat putin pe strada si am revenit. Azi la fel, am iesit, am mers in fata, am dat cu spatele si am fost pana la sfarsitul strazii sa intorc, iar la sfarsit este inca un drum perpendicular ce duce,, pe camp" chiar daca sunt case si strazi. Am voie sa conduc pe aici? Unde am voie sa conduc fara permis? Am inteles ca pe drumurile nepublice... ma puteti ajuta?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca sunt case exista si drumuri de acces adica drumuri publice. Ce faci tu conducand pe langa casele alea inseamna infractiune si pentru tine si pentru taica tu.

Daca te duce taica tu direct pe camp acolo poti face ce vrei cu masina.

| mihai69 a răspuns:

Corect, poți conduce oriunde NU e drum public. Altfel, și tu și tatăl tău care te lasă comiteți o infracțiune.

| SupMates a răspuns:

Daca nu este asfaltat ai voie, preferabil sa fie circulatie redusa sau deloc.

| Anonimul1233 explică (pentru SupMates):

Este foarte redus, o masina la 1 ora laughing

| SupMates a răspuns (pentru Anonimul1233):

Atunci e ok big grin