| cristian72m a întrebat:

Salut TPU, am 15 ani impliniti din martie si am inaltimea de 1.68 si sunt cam mic pentru 15 ani, tata are 1.79 si mama 1.55 am vreo sansa sa cresc in 2 ani 3 pana la 1.80 maxim?

26 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiecare copil are ritmul lui de crestere, fiind infleuntat de hormonii personali dar si de mostenirea genetica de la parintii lui.
Ai doar 15 ani, deci mai sunt 3 ani de zile cand ai mai putea creste si inalta cu inca 5 poate chiar 10 cm.
Ai putea stimula cresterea in inaltime facand un sport zilnic, care sa-ti stimuleze hormonii de crestere: baschet, volei, handbal sau intot. Sala si lucrul cu fiarele nu stimuleaza cresterea, ci o inhiba.

| cristian72m explică (pentru Violleta2022):

Mda eu as vrea sa cresc pana la 1.80 dar se pare ca nu pot sad

| cristian72m explică (pentru cristian72m):

Nu vreau sa raman pitic la 18 ani sa am 1.75

| Violleta2022 a răspuns (pentru cristian72m):

Atunci, apuca-te serios de uns port care stimuleaza hormonii de crestere. Ai de ales intre baschet, volei, handbal si inot. Hrana sanatoasa cu mulet fructe si legume proaspete si bieninteles carne, sunt iarasi importante, fiindca hormonii isi iau aportul de viatmine din hrana.

| Violleta2022 a răspuns:

Exista un calcul estimativ pe care as putea sa ti-l dau:
(inaltimea tatalui + inaltimea mamei +13):2= Inaltimea baiatului
(179+155+13):2 = 173.50

Asadar, estimativ conform mostenirii genetice de la parintii tai, tu trebuie sa ajungi la 1.73m dar stimulandu-ti hormoni prin sport si hrana, poti sa mai cresti.

| cristian72m explică (pentru Violleta2022):

Nu are cum sa ajung abia pana la 1.73 E IMPOSIBIL UN PRIETEN AVEA la 15-16 ani 1.50 chiar si acum la 19 ani are 1.78

| cristian72m explică (pentru Violleta2022):

Daca el la 15-16 ani avea inaltimea asta si acum in prezent are 19 ani si 1.78 inseamna ca as putea si eu sa am 1.80

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu prea. Dar nu are importanță asta, dacă nu îi acorzi tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai abia 15 ani...sunt mari șansele să mai crești. Poate nu chiar până la 1, 80, dar până la 1, 75 măcar acolo cred că da.

| cristian72m explică (pentru anonim_4396):

Mda 1.75 la 18 ani crying(

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristian72m):

Hei, e chiar o înălțime ok...cam asta e media în România.

| cristian72m explică (pentru anonim_4396):

Dar as vrea sa cresc nu vreau sa raman asa am prieteni inalti si eu sa raman singurul pitic sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristian72m):

La 1,75 să zicem...nu ești deloc pitic, ci ai o înălțime medie.

| cristian72m explică (pentru anonim_4396):

Serios pana la 1.75 si pana si un prieten avea la 15-16 ani 1.50 si acum la 19 ani are 1.78 e imposibil sa nu ajung pana la 1.80

| cristian72m explică (pentru anonim_4396):

Un prieten la 15-16 ani avea 1.50 si acum la 19 ani are 1.78 deci as avea o sansa sa cresc pana la 1.80

| cristian72m explică:

Sper ca voi creste pana la 1.80 un prieten la 16 ani avea 1.50 si acum are 19 ani si are 1.78

| cristian72m explică:

Si arata chiar de un copil de 12 ani chiar daca el avea 15-16 ani.

| cristian72m explică:

Nu as putea intelege de ce nu pot sa am macar 1.78 ca el la 18 ani macar daca el a fost mult mai mic ca mine

| Violleta2022 a răspuns (pentru cristian72m):

Fiindca mamica si taticul tau sunt micuti de statura si tu ti-ai mostenit parintii, de aceea.
Nu are importanta cat cresc unii si altii, ca ei au alti parinti, nu parintii tai care ti-au dat genele lor.
Ti-am explicat, mai exista o modalitate de a-ti stimula hormonii de creste: practicand intens un sport.
Aici tine numai de tine, iar daca dorinta ta este f mare sa te inalti, atunci nu mai pierzi timp si maine te inscrii la un club sportiv si incepi sa faci sport.

| cristian72m explică (pentru Violleta2022):

Poate nu am neaparat gene de la parinti nu stiu

| cristian72m explică (pentru cristian72m):

Ar fi bine

| cristian72m explică (pentru Violleta2022):

Tatal unui prieten are 1.70 si el are 1.75 acum la 14 ani

| Violleta2022 a răspuns (pentru cristian72m):

Poate nu-i tatal biologic happy
Glumesc desii in unele cazuri este adevarat.

Ma rog, copii in general cresc mai inalti decat parintii, in special baietii, dar asta nu este o regula depinzand enorm de activitatea hormonala a glandelor tale, daca sunt stimulate sau nu.

Ti-am mai spus ca se pot stimula hormonii de crestere cu HRANA sanatoasa si SPORT. Daca pui mana acum sa facis port si manaci sanatos, ai toate sansele sa cresti inca 10cm sau mai mult.
Pentru linistea ta sufelteasca, ia-ti un parinte de mana si mergeti la un Medic Endocrinolog foarte bun, unde vei primii tot felul de teste hormonale si masuratori, ca sa te verifice si sa-ti spuna in ce esti in deficit.

| Violleta2022 a răspuns (pentru cristian72m):

Cum adica nu ai gene de la parinti, dar pe cine crezi ca ai mostenit,
vecinii? Sau crezi ca esti adoptat?

| cristian72m explică (pentru Violleta2022):

Poate am gene de la bunici cine stie?

| Violleta2022 a răspuns (pentru cristian72m):

Cu siguranta ai o molecula si de la bunici, dar 90% este de la parintii care te-au conceput!