| Cedryc00123 a întrebat:

Am 15 ani si 160cm credeti ca pana la 18-19 ani am vreo sansa sa ajung la 1.73?(si nu vreau raspunsuri gen:fa inot sau basket in plus inot am facut la 13 ani dar numai 3 saptamani.)si mai stau si atarnat de bara in fiecare zi cate 5-10min sau chiar mai mult dimineata vreo 5-10min dupa-amiaza si seara si mai fac si tractiuni la ea si am o alimentatie bogata deci sa vrea sa stiu daca fac toate astea si am si o alimentatie bogata as avea vreo sansa sa ajung la 1.73? parintii mei sun mai scunzi. mama are 1.55 iar tata 1.70 deci as avea ceva sanse daca stau atarnat de bara sa ajung la 1.73?(sunt baiat)si fara mistouri.
DAU FUNDA PENTRU CEL MAI BUN RASPUNS!

Răspuns Câştigător
| DPaul a răspuns:

Pana la varsta de 24 de ani din cate stiu eu baieti sunt in crestere[oase, muschi...] apoi stopeaza.Deci ai cea timp pana atunci.Totusi depinde si de parinti tai.Nici parintii mei nu sunt inalti 1, 60 cam asa si eu am 1, 70 si la varsta de 16 ani.Insa trebuei sa intelegi un lucru ca nu toti ne dezvoltam la fel.E posibil ca tu doar de acum sa incepi sa cresti in inaltime.Insa eu totusi iti propun sa faci baschet... ajuta foarte mult plus iti mai ocupi si tu timpul liber.

| Cedryc00123 explică (pentru DPaul):

Iti multumesc pentru sfat dar in orasul meu nu am teren de baschet...dar daca as sari cu mainile in sus ca si cum as arunca cu mingea ar merge?(am auzit de la un prieten dar nu m incercat pentru ca mi s-a parut ridicol dar totus astept parerea ta).

| DPaul a răspuns (pentru Cedryc00123):

Pai e cam ridicol.Incearca daca tot vrei niste flexi si extensi ale bratelor...si eventual niste fandari...nu stiu daca functioneaza dar poti incerca happy

7 răspunsuri:
| Plolice a răspuns:

Nu stiu, nu inttotdeauna copilul ajunge mai inalt decat parintii

| pati2021 a răspuns:

Sa stii ca cxel mai bine teajuta sportul, degeaba stai atarnat de bara! nu stiu daca o sa ajungi la 173, dar 165 tot o sa ai si nu e asa de rau, totusi, oricum daca e ceva de facut e bine ca te gandesti acum, dupa 18 ani mai greu cu asa ceva! aa, e posibil sa ai o disfunctie hormonala, nu ar strica sa treci pe la cabinet sa verifici!

| Eumauitlastele a răspuns:

Buna! Tu esti inca in crestere si sigur o sa ajungi la inaltimea dorita, dar daca si parintii tai au fost inalti in copilarie ..ai sanse sa fii la fel ca ei! Nu trebuie sa stai atarnat de o bara ca sa poti creste! Sper ca te-am ajutat!:*big grin

| Darius299 a răspuns:

Tata la 15 ani avea 1, 52 la 17 avea 1, 84 deci nu iti fa probleme vei creste 100% funda plz?:**

| Oana123Kri13 a răspuns:

Teoretic stiind ca, cresterea se opreste la 22 de ani. Poti avea 1.70 ca tatal tau dar si alimentatia bogata si antrenamentele tale ajuta la o dezvoltare sanatoasa. Deci cred ca ai toate sanselewinking Succes!