| PingPing1 a întrebat:

Am 15 ani și am ceva de împărtășit cu voi, deci mă simt mai mereu trist deoarece am un handicap(dependență de vitamina D3) ceea ce mă face scund si mă dezvolt ceva mai greu. Trecem peste,sunt luat la misto până si de copiii mici, eu nu bag de seama deoarece sunt mai mici ca mine(mai clar nu mă pun la mintea lor), fetele își bat joc de mine(sau cel puțin așa cred). Fiind foarte rușinos nu prea vorbesc cu ele, deoarece mă simt respins....cam de o lună m-am îndrăgostit de o fată și mi-e destul de greu să socializez cu ea, sunt sigur că nu are o impresie bună despre mine...(accept și jigniri din partea voastră). Stiu că acolo undeva e cineva care suferă mai mult ca mine dar.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, carenta de Vitamina D3 - NU este considerata handicap, ci o lipsa a acestei vitamine/hormon, in corp.
cel mai probabil nu ai suficienta vitamina D3 in corp, pentru ca corpul tau nu o poate produce, dintr-un singur motiv: lipsa soarelui!

Vitamina D3 este produsa de corp numai cand esti in aer liber, sub lumina soarelui, de aceea esti si micut de statura si nu cresti, pentru ca nu te comporti ca un copil normal, sa iesi la joaca in soare.

http://www.sfatulmedicului.ro/......nire_17079

Am un sigur sfat sa-ti dau: iesi afara la soare, macar 2-3 ore si vei vedea ca se va produce natural vitamina D3 si vei incepe sa cresti si sa te dezvolti.
Ti-as mai da un sfat: apucat-te de un sport in aer liber, ca te va ajuta din toate punctele de vedere: sanatate, crestere, dezvoltare, timiditate si agat fete.
Inca ceva: Depresia este strans legata de lipsa hormonilor: D3, selenius si melatonina - care se produc numai in anumite circumstante pe care tu se pare ca le igoniri.
D3- am explicat, este produs de soare, in contactul cu pielea ta.
Serotonina si Melatonina sunt alti 2 hormoni, vitali bunei functionari a creierului, cares e produc NUMAI cand dromim si NUMAi intre orele 10 si 2 noaptea. Lipsa somnului de noapte, duce la grave probleme psihice (depresie, anxietate, paranoia, schitofrenie) si in timp, neurologice.
banuiesc ca esti unul din copii care stau toata ziua in casa pe computer si deja au inceputs a apara problee de sanatate, pentru ca nu faci ceea ce trebuie, ca sa te dezvolti normal si sa fii sanatos.
Nu uita:
- zilnic iesit la soare si facut sport
- noaptea culcarea la maxim 10 seara si dormit macar 8 ore.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Legat de ce ai zis mai sus. Cum se poate explica ca un copil de 14 ani care sta doar în casa și și iese afara doar când merge la școală are 1.83 cm? Nu e vorba de mine, cunosc pe cineva asa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mostenirea genetica de la aprinti i-a infleuntat cresterea. In plus, el iese probabil mult ai ult ca tine afara, dar asta nu evzi tu si nu intelegi. Faptul ca el nu are deficienta de vitamina d3, dar tu ai, inseamna ca el sta suficiet in soare, cat sa permita producerea vitaminei, iar tu nu stai deloc.

| PingPing1 explică (pentru Violleta2022):

Eu am așa pus.

| PingPing1 explică (pentru Violleta2022):

Si evident am făcut și fac sport

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt sigur că nu are o impresie bună despre mine.
Ce te face să crezi asta?
Ca să nu mai fii așa de sigur, să îi spui asta, că te-ai îndrăgostit de ea.

| IoanaFrancesca a răspuns:

Trebuie sa realizezi ce tip de caracter are fata de care te-ai îndrăgostit. Daca găsește dragoste adevărată in tine z nu contează înălțimea, aspecrul, banii. Trebuie sa existe înțelegerea reciprocă, dacă o să te dezamăgească nu înseamnă că sunteți meniți sa nu fiți împreună. La început poate greși, așa pătesc multi, trebuie să ai o limită de iertare dar sa nu profite de tine pentru că o iubești. Ai grija de ce faci și încearcă să te apropii de ea prin fapte prin care o ajuți. Daca ai demnitate și înălțime spirituală, celelalte contează în ochii gurilor rele.