| Maxxxi a întrebat:

am 15 ani si m-am gandit sa incep sa imi fac niste bani de buzunar, nu pe internet cum viseaza multi ma gandeam sa fac ceva prin oras vreo 4-5 ore pe zi,in timpul vacantei. Tata a zis ca nu pot sa fac bani ajutand alti oameni prin sat deoarece el zice ca ne face de ras, ca zice lumea ca ma trimite sa fac bani.I-am explicat ca eu voiam doar sa am eu, pentru mine ceva bani sa nu ma rog la ei de fiecare data cand vreau ceva.Stie cineva ce as putea face la varsta asta prin oras ca sa fac bani? Ceva legal de vreo 4-5 ore pe zi?

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să ai minim 16 ani.

| ioneln a răspuns:

In mediul rural e mai dificil
Dar nu ar trebui sa-ti pese de ce crede taica tu sau lumea

E dificil dar poti sa crapi lemne? Sa dai la animale de mancare sau apa?
Daca stateai la oras era putin mai usor.

Daca are cineva prin comuna la voi tractor sau combina invata meseria sa te ia ucenic sa inveti cum se conduce sau sa repari motorul etc.
E lipsa de personal si pe viitor o sa-ti prinda bine daca inveti asta se plateste f bine.

Deocamdata macar sa te ia ucenic si tot e bine.

Success baiete si ai incredere ca poti daca vrei cu adevarat

| Maxxxi explică (pentru ioneln):

Salut,tata are si tractor si cositaore de mana si de stat pe ea si o gramada de alte chestii dar nu ma lasa sa le folosesc ma considera prea mic crying

| Zegheru_Andra_2000 a răspuns:

Ai putea să mergi pe la Direcția munci și să întrebi dacă îți poți să lucrezi cu jumătate de normă, dar trebuie să fie părintele de acord și să semneze ceva. Dar nu sunt sigura dacă poți lucra de la 15 ani. Mi se pare că trebuia sa ai minim 16 ani că să poți lucra cu jumătate de normă