| TheLightWolfKK a întrebat:

Am 16 ani și aș fi vrut să îmi deschid un cont de revolut, dar nu pot.
Așa că am cautat alternative.
Monzo ar fi fost bună, nu are taxe la retragere la ATM etc.
Am vazut Starling Bank ca ar mai fi bun. Ei scriu acolo ca in EEA (zona economica europeana) nu iti iau nici o taxa- noi suntem in EEA- dar zice ca unele atm-uri iti pot luat taxa.
Si acum intrebarea: Cei care aveti Starling va ia taxa la retrageri la ATM?
Și mai bine dacă știți alte alternative.
Multunesc mult!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iata si motvul pentru care nu poti deschide un cont de Revolut - trebuind sa ai cel putin 18 ani (impliniti).
"In order to open a Revolut account you need to be at least 18 years old".

| TheLightWolfKK explică (pentru Violleta2022):

Stiam asta. Si am zis ca acum caut alternative.

| Violleta2022 a răspuns:

La 16 ani poti sa-ti afci un cont bancar la orice banca din tara. ideal este ca banca sa fie in apropierea csei tale, ca sa-ti fie usor sa mergi la ea si sa scoti numerar, cand ai nevoie.
Un card bancar legat de contul tau bancar poate fii folosit online, peste tot. Se cheama DEBIT CARD si este legat de contul tau bancar, putand sa cheltui doar cati bani ai tu in acel cont.

Credit cardul se aloca numai persoanelor peste 18 ani si doar daca sunt angajati si au peste 1 an in campul muncii. Acel credit card este legat de un cont de credit pe care ti-l da banca, dar numai cand ai venituri constante.

In ce priveste Staling Bank, nu am cunostinte si nici nu te sfatuiesc sa apelezi la ei, fiindca nu au sediul in Romania si orice relatie cu banca este greoaie.
Fa-ti un card local, la o banca romaneasca, una din orasul tau, ca sa-ti fie usor sa rezolvi orice operatiune sau problema cu ei.

| TheLightWolfKK explică (pentru Violleta2022):

Am card la BCR. Dar eu fac multe tranzactii online. Multe le cumpar si le vand mai scump.
Stiu ca BCR are 3d secure, dar nu am incredere. De exemplu pe ebay, wish etc, ca aplicatii nu mi-a dat sa folosesc 3d secure. Asa la bankingurile straine, ex revolut, pot bloca cardul rapid daca il pierd, cu asta trebuie sa ma duc la banca.
Pot stabili o suma maxima de bani care poate fi luata de site. Pot face mai multe carduri virtuale pentru trial-uri. Etc
Asa ca am nevoie de ceva gen revolut.
Monzo e bun ca nu are taxe in EEC( zona comerciala europeana) dar trebuie sa fii in UK si la Starling la fel.
Multumesc oricum!