| ANNOMALY a întrebat:

Am 16 ani si as vrea sa imi imbunatatesc putin corpul. La 12 ani am avut 65 kg iar acum am 50kg si 1.66 cm. In vara am slabit, am ajuns la abdomenul dorit, iar apoi, vazand ca este totul ok am uitat sa ma hranesc corect si sa lucrez exercitii acasa, asa ca in iarna am pus burtica. Am observat ca am si maini slabute, 30 cm in brat (vara am avut 27), am lucrat cu o gantera de 5kg. Intrebarea este : sa reincep antrenamentul zilnic acasa si hranitul sanatos, pentru a face abdomen si brat mai mare, sau este mai eficienta sala? oare mai cresc daca lucrez cu acea gantra eficient sau foarte greu. Si vreau sa ajung si la acel abdomen cu 6 patratele din vara, vreau sa dau burtica jos. Funda cel mai bun raspuns!

2 răspunsuri:
| alecse18 a răspuns:

Nu stiu daca esti baiat sau fata, dar eu la varsta mea de 17 ani am 96 Kg si inaltime de 1, 80, daca ma vezi ai zice ca am 60 kg laughing, am corp bun, tot ce fac este ca merg la fotbal si fac sport mult, chiar mananc si mult, 3-4 mese pe zi si nu pot sa ma mai ingras deloc, si chiar vreau

| Imgonnakillyou a răspuns:

Părerea mea este că dai banii degeaba pe sală, mai ales că ai tot ce îți trebuie ca să lucrezi acasă. Mai bine te înscrii într-o echipă sportivă, la şcoală. Pe lângă faptul că vei avea antrenamente regulate, vei merge la concursuri şi vei obține premii şi diplome, iar diplomele le poți depune într-un dosar pentru bursă. =) Este important să faci exercițiile corect, să ai grijă la respirație şi nu mânca seara târziu. Pentru sport, poți alege atletismul. Sper că te-am ajutat.