| Andreydomino1234566432211 a întrebat:

am 16 ani și de câteva luni tot stau in casa pur și simplu nu ies din casa nici la liceu nu mai am chef sa mai merg. nu stiu cum sa ies din starea asta. când vreau sa ies. prieteni au început sa ma ocolească, uneori îmi vine sa ma omor nu stiu cum sa ies din starea asta, ajutați ma va rog

2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Posibil sa ai depresie si ar trebui sa vorbesti cu cineva.
Nu ai un tel anume, o ocupatie sau pasiune si de aici problemele.Cauta in sufletul si mintea ta un lucru ce sa iti placa si ocupati timpul cu el.Iti vor trece gandurile astea o data ce iti ocupi timpul

| MrSnow a răspuns:

Depresie. Așa se numește ce ai tu. Ai devenit antisocial și te-ai izolat. Ce îți recomand e să ieși din zona de confort, să mergi la liceu că ai nevoie să ai o diplomă și să iei și bacul. Pentru început ieși din casă, plimbă-te, vorbește cu vreun amic dacă nu ai fă-ți unul, caută-ți o prietenă, nu sta ca o legumă în casă, apucă-te de un sport, mergi la sală, idk, un hobby ceva. Ai să ajungi la o vârstă și o să îți pară rău că nu ai folosit altfel timpul. Timpul e scurt. Viață e o clipă. Trăiește-o frate. Eu am 20 de ani și îmi pare rău de timpul pierdut ca tine, nu că aș fi tare bătrân dar zic că e prea scurtă viață. Așa că nu mai sta ca un leneș și depresiv, sunt multe lucruri de experimentat