| Blackspell57 a întrebat:

Am 16 ani si sunt foarte timid.
In clasa stau mereu singur si nu stiu cum imi pot învinge timiditatea.
Aveti vreun sfat?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, ca să poţi scăpa de timiditate trebuie să fii mai încrezut în tine şi forţele proprii. O stimă scăzută de sine, aptitudini considerate neimportante, duc la timiditate. Nu trebuie să te etichetezi singur cu această timiditate, ceea ce, din punc de vedere psihologic, nu este o atitudine sănătoasă. Caută să înţelegi de unde vine această stare şi modul în care se manifestă în viaţa ta. Repetă în gând că lumea nu se uită la tine. De multe ori când urmează să ne aflăm într-o mulţime ne vin tot felul de gânduri că toţi se uită la noi şi vorbesc despre noi, când de fapt totul e simplu. Găseşteţi punctele forte, găseşte aptitudinea pe care o controlezi cel mai bine. Învaţă să te iubeşti, uită-te zilnic în oglindă şi zi că eşti cel mai frumos, cel mai deştept. Când eşti într-un loc aglomerat poţi încerca această tehnică: Respiră adânc, cu ochii deschişi, de cinci, şase ori. Dacă eşti stresat sau anxios poţi ieşi la alergat sau poţi face o plimbare pe jos.
Sper că te-am ajutat. Succes! happy

6 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Vorbește cu psihologul scolar.E gratis și confidențial.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să încerci să fii mai sociabil, să cunoști persoane noi.

| aXy99 a răspuns:

Nu sunt si alte persoane timide cu care sa te imprietenesti? laughing

| Blackspell57 explică (pentru aXy99):

Nup... Pe la liceul meu sunt numai tupesiti in compania carora nu imi place sa stau

| Donsavas a răspuns:

S ar putea să ai anxietate socială și s o confunzi cu timiditatea. Consulta un psihiatru pentru copii!

| Raducons a răspuns:

De timiditate nu scapi, poate mai incolo cand cresti sa se mai diminueze dar ramai totusi timid.Stiu ca altii te incurajeaza sa fii mai tupeist dar sistemul nervos nu permite asa ceva la timizi, pentru ei este simplu, nu isi dau seama ce inseamna sa te apuce toate apele pana spui lectia la scoala, Eu am pierdut jumatate din cat puteam din cauza asta si la scoala si la munca si in relatii de toate felurile.Te sfatuiesc sa incerci sa fii curat elegant si sa vorbesti cu colegii cu care te asemeni, sunt in fiecare clasa de toate tipurile si sa inveti cat mai mult

| Rd79 a răspuns:

Pai nu inteleg care e problema ta. Ziceai ca in clasa ta sunt numai tupeisti cu care nu vrei sa stai. Ok, atunci vrei sa-ti invingi timiditatea ca sa ce mai exact?

| Blackspell57 explică (pentru Rd79):

Pentru viitor. Gen cand ajung la facultate

| Rd79 a răspuns (pentru Blackspell57):

Pana atunci mai ai timp. Da exemple de situatii in care esti timid.

| Blackspell57 explică (pentru Rd79):

Cand vb cu singura mea prietena...cand trebuie sa vorbesc cu vreun profesor..cand trebuie sa merg la magazin...cand trebuie sa vb in fata colegilor mei sau in fata unei multimi etc.