| Andrei200202 a întrebat:

Am 17 ani, 1.8m si 63 kg.
Cred ca nu am destule kg pentru varsta si inaltimea mea asa ca am decis ca de saptamana viitoare sa ma apuc de sala pentru a mi forma muschii deoarece nu sunt mandru cu corpul pe care il am acum.
M-am gandit sa imi cumpar o galetusa de proteine pentru a mai pune ceva pe mine si sa-mi ajut corpul sa se formeze.
Vreau sa stiu daca e ok sa iau proteine, sa nu cumva sa aiba efecte negative.
Daca totul e ok v-as ruga sa imi recomandati un site de unde sa iau proteine si sa imi spuneti ce fel de proteine ar fi mai ok sa iau.

Multumesc, dau funda unui raspuns care sa ma convinga.
Ps. scuzați categoria

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Proteinele se gasesc si in mancare (carne, branza, oua, lapte, nuci, migdale/caju, linte, naut, soia, fasole, mazare). Ce iei tu ca suplimente TOT DIN MANCARE sunt extrase.

Dar la cum vad eu, tu ai nevoie mai mult de carbohidrati decat de proteine.

Site: www.megaproteine.ro

| Cosmin86 a răspuns (pentru Andrei200202):

Nu ti se pare dubios de ieftin? Ia da click pe valori nutritionale, citez:
Carbohidrati
din care Zaharuri 46g
42g

Deci, din 90gr, 42 de grame sunt zahar, adica JUMATATE e zahar.

Nu e mai ieftin sa cumperi zahar din carrefour?

p.s.: eu iti recomand megaproteine.ro, tu imi dai prostia aia de pronutrition, lasa firmele romanesti...

| Andrei200202 explică (pentru Cosmin86):

Imi poti cauta ceva bun cand ai timp te rog? buget 200-250

| Cosmin86 a răspuns (pentru Andrei200202):

La fel, intai ne uitam la compozitie, 20% zahar, tot e mult.

De ON seriouss mass ce parere ai? Are 1% zahar. Si ON e firma renumita (mult peste BSN).