| Emanuel2001 a întrebat:

am 17 ani si as vrea sa ma apuc de k1 deoarece am devenit ff fricos si pe strada s-a luat un drac de vreo 14 ani si e cat un copil de 8 ani la înaltime si mi-a fost teama, frica la mine s-a facut ca am stat mai mult prin casa numai în pat pe telefon, ca n-am mai avut cu cine să ies gen 7 luni să zi. Inaite pe dracu ala îl bagam în gunoi laughing dati-mi si mie un sfat va rog din suflet, dau funda.

Răspuns Câştigător
| Goete a răspuns:

Faptul ca te apuci de K1 ar face sa iti creasca increderea in tine insuti, care din anumite motive ai pierdut-o, dupa cum reiese nu ai fost asa.
Daca crezi ca asta te-ar ajuta, apuca-te. Eu unul as sta de vorba serios cu mine, in oglinda :p
Bafta

| Emanuel2001 explică (pentru Goete):

Si ce ai zice tu sa fac frt sa ma duc sami reau încrederea în mine că am pirerduto sad

| Goete a răspuns (pentru Emanuel2001):

Daca asta iti da din nou increderea in tine, de ce nu?
Bafta

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Degeaba te apuci tu de un sport de performanta pentru că ce faci acolo nu poti sa faci si pe strada.Eu am facut o perioada k1 si nu aveai voie sub nici o forma sa aplici in strada ce învățai acolo, ei te invata si disciplinează sa aplaneze un conflict nu sa bati oameni.
Du-te la un curs de autoapărare mai degrabă daca tot vrei sa te aperi.Dar eu cred ca la varsta voastră e normal sa mai aveti altercatii, sunteti copii iar la o adica aveti părinți si familie ce pot sa intervină pentru voi.

| Emanuel2001 explică (pentru Freya1):

Păi da acolo învăț să mă apăr și na îmi reau și încrederea tu ce zici e bine?

| Freya1 a răspuns (pentru Emanuel2001):

Ala este un sport de performanta pe care o sa il practici in ring, pe strada nu te va ajuta cu nimic.
Daca vrei totusi sa iti ocupi timpul poti sa incerci, dar trebuie sa poti si duce pumni si picioare.

| Goete a răspuns (pentru Freya1):

Si tu spui sa nu mearga, daca ar invata si fi capabil sa aplaneze un conflict?
Chiar consideri ca asa nu are rost?
E o intrebare.retorica, nu astept si nu sunt curios de raspunsul tau

| ywar a răspuns:

Ce nu intelegeti voi este ca toate sporturile de contact si disciplinele olimpice sunt menite sa va disciplineze, sa va educe mintea si rabdarea. Disciplinele acestea nu-s facute sa va transforme in batausi.
Eu cred ca ar trebui sa faci bine si sa te duci la un curs / cursuri de granatica limbi romane, intensiv as putea spune! Lasa k1 si alte tampenii pe care le vedeti pe la televizor pentru ca oricat de bun ai fi, la un moment dat vei gasi pe cineva care o sa te bata de-o sa strigi hotii! Si mai e ceva... un conflict spontan este imprevizibil. Daca persoana respectiva are o arma alba sau un pistol te va lasa intr-o baie de sange.