| QWERTY55 a întrebat:

Salut,TPU. Am 19 ani si traiesc in lumea mea. E ceva rau in asta? Adica, mereu cand fac orice altceva decat a ma juca pe PC, ma simt trist. La facultate totul merge ok, cu exceptia faptului ca-s fo0o0o0arte singuratic. Nu vorbesc decat cu 2-3 colegi maxim. Cand apare o discutie ce include mai mult de 3 persoane, deja ma retrag si nu mai zic nimic. Nu socializez deloc. Nu mi se pare important si nici placut.Also, evenimentele sociale ma dispera. Mereu in urma unuia ma simt suparat foarte tare, pana in punctul de a plange si ulterior nervos. Singurele momente cand sunt fericit sunt primele 15 min dupa ce ma "obosesc" cu jocurile pe calculator sau muzica rock (da, aia considerata satanica -_- ). E ceva rau in faptul ca ma izolez de buna voie? Adica nu imi afecteaza posibilitatea de a gasi un job si de a castiga bani in viata.Cel putin asa cred eu. ++De fiecare data cand ies la tabla transpir din toti porii. Si stiu ca nu se poate intampla nimic. Nici macar nu se tipa la noi, dar nu pot controla nicio emotie resimtita. Opinii, sugestii?

9 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Nu trebuie sa stai singur, incearca sa socializezi cu oamenii, o sa te ajute.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai 19 ani si singura ta placere este sa te joci pe computer?
Tu nu ai evoluat de la 14-15 ani?
Bu esti interesat de o relatie cu vreo fata, sau poate baiat?
Este intr-adevar foarte rau ca alegi sa te izolezi si sa-ti induci deprese, ascultand o muzica obositoare si iritanta, in loc de una calma si fericita.
Fara sa realizezi, ai descris toate elementele pe care le-ai ales, taman pentru a te indrepta spre singuratate, despresie, anexietate si viitorul tau arata unul sumbru si foarte trist.
Vrei sa schimbi situatia in care esti?
Schimba-ti stilul de viata!
Evita computerul si joaca, pentru a esti in prag de maturitate, fiind ultimul an de adolescenta si poate ar trebui sa vezi altfel lucrururile, sa fii interesat de fete, de viata sexuala, de interactia cu tinerii de varsta ta, de o cariera in viata, de o afirmatie personala sau profesionala samd.

| QWERTY55 explică (pentru Violleta2022):

Nu ma intereseaza APROAPE nimic din cele mentionate in ultimul paragraf. Viitorul nu-mi pare trist deloc.Din 110 la specializarea noastra am intrat al 9-lea.Pot sa muncesc si sa ma intretin din job. Singura mea teama e sa nu traiesc viata degeaba.

| Violleta2022 a răspuns (pentru QWERTY55):

Viata ti-o traiesti asa cum ti-o faci!
Doar de tine depinde sa fii fericit!
Atata vreme cat ai ales sa te izolezi si sa te te comporti ca un copil de 14-15 ani, nu poti sa pretinzi sa fii fericit, fara sa schimbi situatia in care esti.
Lasa naibii joaca pe computer, esti deja adult si ar trebui sa ai preocupari mai elevate si incitante, decat joaca de copilas.

| Donsavas a răspuns:

Da,ai dependente comportamentale. Consulta un psihiatru!

| AC4S4 a răspuns:

O sa-ti spuna multi ca in timpul facultatii trebuie sa te distrezi la maxim. Sa mergi la toate cluburile, petrecerile, barurile, etc.
Eu consider ca este falsa aceasta afirmatie. Concentreaza-te in a-ti construi viitorul, cariera. Cauta un loc de munca in domeniul facultatii tale.
In ce priveste relaxarea, distractia, socializarea, trebuie totusi sa existe si ea. Iti recomand sa renunti la jocurile pe calculator. Nu aduc nimic bun. Nu stiu ce hobby-uri ai sau ai vrea sa ai. Poate vrei sa inveti sa canti la un instrument, poate vrei sa faci sport.

La varsta de 18-22 de ani asta este cel mai eficient. Faci o facultate, lucrezi si investesti intr-o pasiune de-a ta (astfel gasesti si oameni cu care ai puncte comune).
Jocurile pe calculator si petrecutul in cluburi mi se par o pierdere de timp.

| eckblume a răspuns:

Ai anxietate sociala, de aceea ai emotii cand esti in fata clasei/unor persoane straine.
Nu e ceva rau daca iti place sa fii singuratic, insa la lucru/job sau in viata te izbesti de oameni cu care interactionezi mai mult sau mai putin.
Daca ai 2-3 prieteni si te intelegi bine cu ei iesi la cinema, biliard (locuri care va plac, de exemplu).
Jocurile pe calculator creeaza dependenta si e de preferat sa fii atent la acest aspect. Atata timp cat nu iti influenteaza notele si sanatatea, e in regula sa te joci.
Muzica ne relaxeaza, ca e rock, jazz sau oricare alt gen nu are importanta. Gusturile nu se discuta, daca pe tine te face sa te simti bine, atunci e foarte bine.

| sudenta a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu un psiholog si sa nu mai stai pe calculator

| Gabinnen a răspuns:

Eu te inteleg perfect. Asa am fost si cand aveam varsta da..si inca mai sunt putin si acum. Nu te judec, nu iti zic nimic in nume de rau, doar iti spun din proprie experienta de singurate happy...ca ar trebui sa te schimbi putin. Eu nici acum nu am reusit, si regret ca am lasat anii sa treaca pe langa mine, ca nu am profitat de momentele frumoase si ca am renuntat de multe ori la o posibila iubire care ar fi putut sa ma schimbe radical. In viata nu prea ai de castigat daca esti singuratic si non sociabil. Asta e valabil si in afaceri si relatii de orice fel. Cel putin asta am remarcat eu.
Concluzia este ca ar trebui sa incerci sa fii mai sociabil si sa iti faci mai multi prieteni, sa iesiti, sa va distrati. Viata ta se poate schimba oricand daca stii sa profiti de moment.
Bafta!happy