| Kayn221 a întrebat:

Am 21 de ani, 1, 86 si in jur de 65 de kg. Vreau sa ma ingras pentru ca ma simt foarte aiurea cand ii vad pe altii de 18-19 ani care sunt de 3 ori cat mine la incheieturile mainilor/picioarelor.
Am inceput sa mananc mai des de ceva vreme si nu se pune mai nimic. Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi? De sala nu am timp pentru ca sunt cu facultatea.
Multumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Kerre a răspuns:

Deci sa incepem cu inceputul. Ca sa te ingrasi, trebuie sa fii intr-un surplus caloric, adica sa mananci mai mult decat consuma corpul tau. Calculeaza-ti necesarul caloric pentru mentinere (Poti cauta pe Google calculatoare de genul) si adauga aproximativ 500kcal pentru inceput. Daca vrei sa te ingrasi mult mai rapid incearca sa reduci pe cat de mult posibil activitatile fizice cum ar fi fotbalul/alergatul etc. acestea o sa-ti scada din totalul de calorii la care trebuie sa ajungi. Daca de ceva vreme mananci mai des atunci ti se pare doar, corpul tau e obisnuit sa consume un anumit numar de calorii si in momentul in care consumi mai mult de simti mult mai plin si crezi ca ai mancat destul pentru a fi intr-un surplus caloric. Facand referinta la comentariile de mai sus, nu trebuie sa ajungi sa fii foarte gras/umflat chiar sa ajungi intr-o stare obeza, este de ajuns sa ajungi la un raport bun fata de Inaltime/Greutate pentru a fi "normal".

3 răspunsuri:
| Treaem24 a răspuns:

Parerea mea fi mulțumit cum esti mai bine asa decat umflat poate sau suprapoderat nu crezi cu timpul o sa mai ei în greutate esti tanar organismul functioneaza mai bine acum de aia nu prea pui le tine

| Nico706 a răspuns:

Crede-ma nu vrei sa te ingrasi, daca vrei sa pari ma solida poti sa faci dport cand pui masa musculara paui kg, in plus e sanatos, daca te ingarsi o sa ai burta si sunt șanse sa te imbolnavesti, Bafta?

| Kerre a răspuns (pentru Nico706):

In momentul in care pui masa musculara pui si grasime, nu cred ca vrea sa ajunga foarte gras, vrea doar sa ajunga la un raport bun fata de greutate si inaltime, la 1, 86cm, greutatea aproximativ buna la aceasta inaltime ar fi cam 75-80kg. Acum depinde de la persoana la persoana.