| ANNOMALY a întrebat:

Am aproape 16 ani, sunt baiat, am 1.65 cm h si in jur de 50 kg... As vrea sa imi maresc bratul cu exercitii... Mi-am luat acum o saptamana o gantera de 5 kg. Daca fac 5 serii zilnic a cate 20 repetari o sa ajung cu bila in vara? Tin sa va zic ca am undeva la 28-29cm circumferinta bratului. Pana la cat pot ajunge in vara? Funda! Sau mai bine sala?

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Sala CLAR.

Dar tu nici macar nu mentionezi daca mananci suficient... doar cu exercitii nu pui muschi nici dupa 20 de ani de sala...

Cate fripturi mananci pe zi?

| ANNOMALY explică (pentru Cosmin86):

Mananc destul si bine. Exercitiile acasa sunt eficiente?

| Cosmin86 a răspuns (pentru ANNOMALY):

Ce inseamna "destul si bine"? CONCRET!
Exemplu:

- mic dejun: 6 oua + 5 felii de sunca + 4 felii de paine + fulgi de ovaz
- ora 11: piept de pui pe gratar + orez fiert
- ora 14: muschi de vita pe gratar + brocoli/cartofi
- ora 17: migdale sau caju + 4 iaurturi
- ora 20: peste pe gratar + cartofi sau orez
- ora 22: branza, piept de pui + salata sau 4 iaurturi + branza.

p.s.: nu prea am vazut pe nimeni facand muschi acasa... doar te tonifiezi putin.

Răspuns utilizator avertizat
| Temüügin a răspuns:

Mai bine du-te la sala deoarece acolo ai echipament diversificat si complex cu care iti poti lucra toate grupele de muschi si sa ai si 4 mese pe zi bogate in proteine(carne,lapte,oua, etc.) si carbohidrati(cartofi, orez, paine si cereale integrale, fructe si legume). Sper ca te-am ajutat.Bafta!

| ANNOMALY explică (pentru Temüügin):

Dar am auzit ca imi poate opri cresterea.