| anonim_4396 a întrebat:

am ceva să vă spun în legătură cu mine și situația mea. În toamna anului acesta am avut examenul de capacitate, am luat o nota foarte mica să zic așa 3, 40... și regret enorm că nu am învățat. Am făcut la cele bune școli de Gimanziu de la mine din Oraș. Acuma sunt într-un liceu foarte prost, plin de cocalari, și pițipoance care nu le fac pielea 2 bani...Mi-e dor de colegii cu care am petrecut 8 ani în școala generală și îmi vine să plâng când îmi aduc aminte de momentele când jucam fotbal și mergeam prin Centru. Acuma sunt într-o clasă de inculți, care mă pârăsc la dirigintă dacă am plecat de la o oră, sau daca nu îi bag în seama, mă spun la dirigintă că aș fi anti-social. A trecut o lună jumate de când a început școala, din semestru 2 vreau să mă mut, dar am o medie destul de mică la examen. Mă simt prost, diriga nu o duce bine cu capul, am plecat astăzi că m-a durut capul de la ultimele 2 ore și o cheamă pe mami urgent la școală.Am întrat într-o depresie de când am început această etapă a vieții. Aveți niște sfaturi, mă simt căzut moral și părinții mei sunt foarte dezamăgiți.

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Ori te muti la un alt liceu (cu interventii la director se poate orice) ori incerci sa te integrezi, iti vezi de treaba ta, vorbesti frumos si nu o sa mai ai tangente cu nimeni, iar daca se ia cineva de tine abia atunci scoti coltii.
Te asigur ca tot ce conteaza in urmatorii ani e sa iei o nota bunicica la bac si sa te duci la o facultate care sa te invete sa faci ceva, atat! Nu o sa te intrebe nimeni niciodata de nota de la evaluarea nationala, nici macar nu o sa ii pese cuiva ce liceu ai facut, o sa te intrebe de facultate si atat.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Invata bine semestrul asta si transfera-te daca ai medie. Dar cocalari si pitipoance sunt cam peste tot.

| Basthet a răspuns:

Bună! E o modă cu "depresia" asta sau ce? Pune mâna și învață temeinic, folosește îndrumările din seria de articole "Cum să înveți" de pe blogul Povestiri de lecturi școlare. Lasă mofturile, dacă ești isteț vei progresa și la școala aceea, apoi te vei putea transfera cu fruntea sus. Succes!

| Maria209 a răspuns:

Păi încearcă să dai examenele şi tiuleşte-o mai repede de la oamenii ăia