| BanelNicolita a întrebat:

am frumoasa varsta de 19 ani si inca nu am avut primul sarut cu o fata. Sunt o fire mai timida si nu stiu ce pot face, sper sa nu o luati in gluma, chiar vorbesc serios.

3 răspunsuri:
| Socke a răspuns:

Pai incearca si tu sa-ti faci o iubita. da-te la o fata, fa-i complimente, ajut-o, zambeste-i si daca pare si ea ca te place, atunci sunteti impreuna si o saruti.

| Mrfear a răspuns:

Nu este o problema.Esti inca tanar.Majoritatea persoanelor au primul sarut in jurul varstei de 16-17 ani, dar nu e o regula.Stiu o fata de 21 de ani care nu a avut primul sarut inca.In fine, nu conteaza.Primul sarut apare cand trebuie sa apara si o faci cu o persoana iubita, totusi primul sarut trebuie sa fie cat mai special asa ca e mai bine ca nu l-ai facut inca, deoarece mai ai timp sa vezi cine e persoana potrivita, multi copii de vreo 12 ani au primul sarut si dupa se despart si incep sa planga, e o joaca si nu cred ca ei in momentul sarutului simt iubire si veselie, poate distractie, zic eu. Poate odata cu varsta vei scapa de timiditate deoarece am observat ca tinerii si copii pana in varsta ta sunt de obicei asa. Poate peste cativa ani...adica sincer nu am vazut un om de 21-22 de ani sa fie timid.Dar poate sunt cazuri, nu stiu dar ma insel ca poate fi un om matur chiar asa timid, dar tu esti din anumite puncte de vedere inca adolescent, esti cam la ultima varsta a adolescentei, sau poate ai trecut de ea deja, dar nu ai cum sa te schimbi brusc.In plus, sunt fete care adora baietii timizi nu ezita.O sa iti gasesti tu o iubita si o sa ai si primul sarut.Fie ca la 22 fie la 24, fie chiar si maine nu se stie.

| M7Seven a răspuns:

Stai calm asta nu ar trebui sa fie o problema, sau cel putin nu trebuie sa te gandesti la chestia asta.Incearca sa iti traiesti viata normal sa nu te gandesti neaparat la asta, sa fie un fel de obsesie, sa te gandesti ca daca nu ai reusit nimic pana acum nu va veni. Poti incerca sa ai putin mai multa incredere in tine, sa incerci sa socializezi cu mai multe persone de sex opus si pana la urma se va intampla si acel prim sarut, poate cine stie chiar mai mult.Ideea e ca ai putea sa incerci sa iti faci o relatie, eventual tot cu o persoana care nu este la fel de timida si usor usor o sa prinzi incredere.Toate se invata pe parcus