| anonim_4396 a întrebat:

am nevoie de ajutor. Vreau sa ma las de liceu, sunt clasa a 11-ea si pe langa ca am avut o copilarie naspa cu tata care era violent si jignrii si batai primite acasa/scoala sunt deja la liceu si majoritate colegilor isi bat joc de mine, adica glume proaste cu injuraturi etc. Nu mai suport, am vrut sa ma omor dar realizez ca nu are rost sa ii fac pe altii care tin la mine sa sufere si mai ales sa mor pentru niste prosti. In fine si vreau sa am banii mei (am 17 ani ) si vreau sa muncesc cumva ca sa am banii mei, mai ales ca acum in 2018 salariul minim a crescut.
Dar deja m-am satura de jiginirile de la liceu si de prosti (in special tigani)
sa nu mai zic ca nu mai vreau sa am incredere in nimeni, adica am avut un prieten"cel mai bun prieten" si a fost o prietenie de 6 ani si acum in clasa a 11-ea (pana in clasa asta eram la alt liceu unde mi-am luat bataie si era prost rau de tot liceul) m-a lasat balta pentru un coleg care se intelege mai bine cu el (asta mi-a zis-o in fata prietenul meu "cel mai bun") de la liceul unde sunt si eu practic suntem la acelasi liceu.

Deja m-am saturat, adica serios dupa ce ma lasa prietenul balta, adica a sters vorba aia prietenia noastra cu buretele (ne aveam ca fratii), stau 8 ore la liceu ca sa isi bata altii joc de mine aiurea) si zic opt ore pentru ca dupa cele sase ore pe care le avem, avem un program care ne pune sa stam doua ore in plus (de la 14-16) ce dracu doua ore, adica opt, sunt obosit, extenuat si mai stau si cu prostii. Mda Romania si nu stiu ce sa fac, adica as vrea ma las de liceu si sa merg la munca (oarecum o sa mai scap de glume proaste si de oboseala ca la munca ma mai misc nu stau intr-un loc ca la liceu si primesc si bani) dar mna sincer ori merg la liceu dar deja innebunesc, adica sunt stresat din cale afara ori ma las si merg la munca si primesc si bani. Am nevoie de jutor, nu am chef sa fiu mai stresat decat sunt acum.

Răspuns Apreciat de Editori
| Mistery3Teodora a răspuns:

Sfatul meu e sa continui sa mergi la liceu pentru ca mai ai putin si termini. Daca termini liceul si iei bacul o sa poti sa te angajezi si mai usor. Pana atunci cred ca ar trebui sa gasesti anumite lucruri care te fac fericit si sa te bucuri de ele, evadand astfel din multitudinea de necazuri care iti acapareaza viata. Nu dispera, sa stii ca viata e mult mai mult decat atat. Si nu renunta la liceu pentru ca mai ai foarte putin si termini si o sa- ti para rau daca renunti acum.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sfatul meu e sa continui. Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, doar ca in clasa a 9-a si si eu in fiecare zi cand ma trezesc ma duc cu gandul la scoala,, abia astept sa treaca odata aceste 6 ore de chin". Dar daca te lasi, tot ce ai facut pana acum va fi pierdut

| NickAI a răspuns (pentru anonim_4396):

A dreptate mersi de sfat