| RobertAlvarez4444 a întrebat:

Am o dilema: de la care te imbeti mai rau: 2.5 litri de bere care are 5% alcool sau 312. 5mililitri de vodca(6 shoturi)a 40% alcool?
Parerea mea:
Cantitatea de alcool din bere: 2500×5%100=125mililitri de alcool pur.
Cantitatea de alcool din vodca: 312.5×40%100=125mililitri de alcool.
Deci ar trebui sa te faci la fel de praf de la ambele, dar cu toate astea de ce in general daca bei o sticla de bere de 2.5 litri te faci mai praf decat daca bei 6 shoturi de vodca?

6 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

La votca te imbeti mai repede, daca o si bei mai repede.

| Andreeush a răspuns:

Depinde, oricum ai șanse mai mari să te îmbeți de la vodcă.

| aXy99 a răspuns:

Depinde. Daca dai 6 shoturi de votca "talpa", te vei imbata mai repede si mai rau decat de la 2, 5l de bere. Nu poti bea 2, 5l de bere dintr-o data la fel cum ai putea face cu cele 6 shoturi de votca. Daca bei 6 shoturi de votca in 3 ore, sa spunem unul la 20 de minute, iar 2, 5 l de bere tot in 3 ore, deci treptat, nu deodata, te-ai imbata la fel de rau/tare.

| aXy99 a răspuns:

Posibil sa fie mai mic shotul acela decat ai impresia, de aceea sa nu te imbeti la fel de rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te imbeti diferit de la diferite tipuri de alcool.
Daca bei bere proasta te imbeti intr-un fel, daca bei bere buna, nici nu te doare capu si e altfel.
Daca bei vin de butuc, vs vin de la magazin, de-ala facut din pastile, la fel.
Ia bea tu jack daniels, cu 40% apoi bea cel mai pisvaitz bourbon sau wiskey ma rog, primul pret, dar la fel cu 40% si vezi de la care te imbeti si cum, si mai ales, cum te simti a doua zi de la fiecare laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din care te inbeti mai repede.
sticla de 2l de bere cu 5% alcool
sticla de shiraz cu 13.5 alcool de 700ml
?
100ml
vs
94.5ml

Cred ca daca vinu are mai putin, cred ca de la vin.
ca iti creste tensiunea mai repede de la vinul rosu.
sau?