| WID a întrebat:

Am o intrebare "destul de ciudata". Veti vedea pe parcurs de ce. Cum pot sa ma las de fumat? Voi explica putin... mai mult. M-am apucat de fumat acum 2 ani, mai exact cand aveam 16 ani. In 2 ani de zile am ajuns la un pachet de tigari pe zi. Multi o sa intrebati de ce fumez. Fumez pentru ca e singura mea placere pe lumea asta. Prefer sa fumez decat sa ma droghez sau sa ajung la alcool. Sincer sa fiu, droguri am mai incercat la 16 ani dar totul s-a sfarsit cu bine(asta e alta poveste, nu conteaza). Daca va uitati pe profilul meu veti vedea ca am postat o intrebare in care ceream niste sfaturi in legatura cu depresia mea si starile mele de cacao. Stau foarte prost cu nervii si simt ca tutunul e singurul care ma calmeaza in momentul de fata. Nu imi spuneti de o fata sau mai stiu eu ce altceva. Nu sunt in stare sa imi fac prieteni, nu pot iubi. Lumea ma considera un ciudat sau un ratat. Din cauza factorilor pe care i-am enumerat in aceste randuri am ajuns sa urasc majoritatea oamenilor, nu imi doresc sa mai vad oameni falsi sau distrusi langa mine. Poate primesc vreun sfat cu toate ca sper degeaba, asa cum am sperat si pana acum la ceva bun. Pentru cei care vor sa asculte o piesa misto v-as sugera sa dati un search pe Youtube "Hodi - Intuneric" sau "Hodi - Blestem feat C.o.D". Sa aveti o seara faina si o viata "de succes".

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

Salut! Unii oameni se apuca de fumat din curiozitate; din dorinta de a fi cool; pentru a fi acceptati de anturaj sau din cauza grijilor, supararilor. Tu probabil ai inceput sa fumezi din cauza unor probleme care te macinau foarte mult. Stim cu totii ca fumatul provoaca dependenta si e greu sa te lasi. Trebuie sa ai ambitie mare daca intr-adevar vrei, dar si activitati care sa iti distraga atentia. Citeste pe internet povestile unor oameni care erau mult mai rau decat tine (ex: 3 pachete pe zi) si vezi cum s-au lasat. Pentru inceput ar trebui sa tii in gura tigara fara sa o aprinzi, desi nu stiu daca functioneaza. Fumatul strica dantura, gandeste-te ca dintii tai ar trebui sa fie sanatosi, nu afectati de tutun. La farmacie exista plasturi sau alte chestii care poate au efect asupra organismului tau.
Tu nu ai o comunicare corespunzatoare cu familia. Daca esti mereu retras inseamna ca nu ai nici sprijin social. Sa stii ca acestia sunt factori care te afecteaza psihic->asa apare anxietatea sociala, depresia. Daca esti in ultimul an de liceu gandeste-te sa dai la facultate sau la o scoala de subofiteri. De ce sa iti strici planurile de viitor din cauza societatii? In ziua de azi nu e de mirare ca oamenii judeca sau pun etichete. Te considera ciudat, fiindca ei stiu ca o persoana normala iese afara cu prietenii, se distreaza, zambeste mai mereu. ASA e invatata societatea, asta nu inseamna ca esti ciudat.
Tu cred ca ai si stima de sine scazuta. Sa lucrezi in privinta asta. Daca tu nu te iubesti pe tine, asa cum esti, bun sau rau, ce asteptari sa mai ai de la altii... Tu ai dreptul sa iti ghidezi viata cum vrei. Nu iti mai alimenta psihicul/mintea cu ganduri negative. Am scultat melodia, e frumoasa, dar in acelasi timp iti accentueaza starea de dezamagire. Asculta si melodii mai ritmate, cu mesaje pozitive. Nu ai 40 sau 80 de ani. Mergi la voluntariat daca nu ai fost. Acolo iti gasesti pe cineva cu care te poti imprieteni. Vei face si fapte bune, o sa te simti mai bine cand stii ca aduci zambete pentru ceilalti(ma refer la copii, la cei care au nevoie de ajutor).
Daca iti doresti, mergi la psihologul scolii sau la alt psiholog(recomandat!) pentru orientare profesionala, sa vezi ce aptitudini ai, ce poti sa faci, ce ti s-ar pottivi. Nu e rusine sa mergi la psiholog-e acea persoana care te indruma sa iei singur deciziile si sa iti rezolvi tot singur problemele.
De fumat te poti lasa daca esti motivatm cum spuneam mai sus, trebuie sa fii ocupat: fa-ti o lista cu ceea ce iti doresti, fa-ti un site prin care iti scrii trairile, iesi in parc sa iei aer, vorbeste cu cel care te asculta cel mai des, scrie o scrisoare mamei tale prin care ii spui nevoile tale-asa poate te va intelege. Sunt doar exemple, sigur ai alte pasiuni.
Viata e frumoasa sau urata, depinde ce parte a ei vrei sa o vezi mai mult.

9 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Mă dacă nu poți să te lași înlocuiește cu ceva mai puțin expensiv, de exemplu cu e-țigări.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu trebuie sa ramai fara bani asa vreo 3 luni, ca sa nu mai ai bani sa iti cumperi tigari.
Pe langa faptul ca te relaxeaza, tigarile iti modifica corpul intr-un mod ireversibil, atat corpul cat si psihicul happy
Din cauza asta crezi ca esti in depresie. happy
ps nu mai asculta muzica de-aia de paraziti ai societatii, care inca mai traiesc cu parintii, si canta de golaneala si sentimente happy

| WID explică (pentru anonim_4396):

Oh, doamne. Apreciez raspunsul. Ideea este ca eu m-am apucat de fumat acum 2 ani si eram "in depresie" inca de pe atunci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru WID):

Si tigarile nu numai ca nu te-au ajutat sa te relaxezi, dar te-au bagat si mai mult in depresie.

| Sarrya a răspuns:

Pai...adevarata intrebare este: Vrei sa te lasi de fumat totusi, daca zici ca iti place?

| WID explică (pentru Sarrya):

As vrea sa ma las daca mi-as gasi alta placere. Cum nu se va intampla prea curand(parerea mea), nu cred ca am vreo sansa sa ma las.

| Sarrya a răspuns (pentru WID):

Pai incearca sa iti gasesti, ceva legat de un hobby de al tau daca ai. daca nu ai, incearca mai multe lucruri si vezi daca iti place ceva din ele. Incearca sa iti gasesti fericirea in lucruri marunte pentru ca asa te vei simti mai bine, mult mai usor. Si cu depresia, daca te ajuta sa vorbim, sunt aici ^^

| Isabell27 a răspuns:

Buna, cred ca ma stii.
Am cautat de mult o intrebare asa si ma bucur ca pot oferi un raspuns.
Nu stiu cati ani ai dar eu am 21 ani si am vazut destule in viata asta. Avem aceeasi parere.
Eu urasc alcoolul si asa ma departe. Mai ales nu suport sa vad barbatii aia cu burta sai ca duhnesc a miros greu de la bere langa mine, imi vine sa vomit instant si decat sa-ti distrigi sanantatea ficatlui dar si sa pui protectia celorlalti din jurul tau (fiecare reactionam diferit la alcool), mai bine doar fumezi...macar asa fumatul distruge doar consumatorul si nu pe ceilalti.
Cum sa te lasi? Incearca sa te lasi, cand iti vine un chef asa mic sau mai mare nu o aprinde, forteaza te si aruncale daca mai ai. Se poate daca vrei, probabil e ca ceva din viata ta si e normal ca te linisteste dar nu merita sa-ti distrugi dintii si gatul din cauza lor...mai bine consuma niste fast food sau ceva dulce din magazin, te uiti la fiecare produs de pe raft si gasesti ceva mai bun. Cu 15-22 lei cat e un pachet gandeste te ce iti poti lua, eu asa fac.
Am fumat la 19 ani 1 pachet in 2 zile. Sincer mi-a placut, ma scapa de nervi si ma elibera, ma degaja dar cand vedeam fumatorii de 40 de ani ma simteam ciudat si m-am lasat.
Cel mai bun raspuns dat pana acum mi se pare cel dat de *dggsgs, sa nu te gandesti sa-mi dai mie funda, eu doar am vrut sa-ti spun cum m-am lasat.

| WID explică (pentru Isabell27):

Buna. Te stiu, normal. Multumesc pentru raspunsul oferit. Am 18 ani. O sa incerc mai multe lucruri pentru a ma lasa. Sper ca esti bine. O zi frumoasa.