| kepler22b a întrebat:

Am o intrebare foarte importanta pentru voi toti.
Dau Funda.
Daca preotii astia din zilele noastre sunt atat de parsivi, mincinosi si hoti....Care sunt sansele ca ei sa fi fost la fel si in trecut? Astfel incat sa il fi creat pe Iisus si pe etc... doar din lacomie ca oamenii incepeau sa isi piarda increderea in zeul din acele timpuri, si anume Baal.
Care sunt sansele sa fi inventat ei tot?
Ps. Sunt Ateu dar vreau sa vad ce cred si altiihappy

Răspuns Câştigător
| anabelisa a răspuns:

Bună. Deși acest subiect este unul destul de complex, nu am să dezvolt aici teorii sau alte cele, de obicei nu intru în subiecte care implică religia, pentru că nu prea am studiat această temă în detaliu și tot ce are legătură cu ea, dar eu am o părere care poate suna destul de ciudat, pentru că eu nu cred nimic din ceea ce scrie în acea biblie ( folosesc litere mici deoarece o consider o carte, nimic mai mult) însă nici nu sunt atee. Nu putem avea nici o certitudine că ceea ce s-a scris acolo nu este mai mult decât plăsmuirea unor povești menite să controleze viața unui om mai puțin luminat într-un mod negativ, aici implicând și existența unui așa-zis Mântuitor, care s-a sacrificat pentru noi. Din câte știu, se spune despre preoți că au fost din cele mai vechi timpuri mesageri ai Domnului, transmițând prin intermediul acestei cărți cuvântul său. Însă acest concept sau ce o fi el ar fi putut fi inventat din lăcomia, parvenirea oamenilor încă de atunci, care s-or fi gândit să strângă bani pentru a-și construi lăcașe de cult, care puteau deveni ulterior propriul cămin, pentru a-și justifica crimele, hoțiile, invocând voia celui de sus, deși eu nu îmi pot imagina un Dumnezeu răuvoitor așa cum este descris acesta și nu numai, de a atribui altcuiva vina pentru tot ceea ce se întâmplă rău în viața omului, doar mereu găsim mereu o cale de a ne absolvi de propria culpă, indiferent de context. Eu însămi cred în existența unei Divinități, ceva superior nouă, nici măcar nu știu cum aș putea-o numi, dar un lucru este cert și anume, acela că, imaginația omului a fost dintotdeauna și va fi o sursă necesară de supraviețuire, fapt confirmat de ceea ce vedem noi azi prin intermediul tuturor zeităților inventate, ridicate la rang de sfinți, moaștele la care se închină marea de oameni, ritualurile de botez, înmormântare, toate acestea au devenit în timp o afacere profitabilă de care beneficiază toți acești omuleți ai Domnului. Din păcate este o cale sigură de regres social, asta este cel mai potrivit mod de a rezuma ceea ce am dorit să spun asta. Este doar o opinie, nimic mai mult.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai... preotii dintotdeauna au fost tartotii societatii. Si e binecunoscut ca religia a fost mai ales in trecut cea mai mare arma de manipulare in masa