| Hellboy96 a întrebat:

Am o mică problemă legată de viața mea socială. Nu prea reușesc să îmi fac prieteni deși încerc. Încerc mereu sa ii ajut, sa fiu de treaba etc. As dori câteva sfaturi:
Unde sa "caut" acei prieteni?
Cum să mă bag în seamă cu ei?
Cum sa le fac o impresie plăcută?
Cum să mă comport cu ei?

Rog seriozitate si răspunsuri care ma pot ajuta.

Răspuns Câştigător
| idkkkkkk a răspuns:

1.Peste tot se gasesc oameni.
2.Incepe sa vorbesti cu ei ca si cum ai fi la un loc de joaca si ti ai cauta un prieten de joaca.
3.Intreaba-i la ce seriale/filme se uita, care e mancarea lor preferata, etc.
4.La inceput comoporta-te normal, si apoi in caz ca deveniti bff sau ceva, mai arata le side-ul tau cringelaughing
Cel putin asta am facut eu cand mi am gasit bff ul, pe care o am de vreo 10 ani, succes!

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unde sa "caut" acei prieteni?
Printre colegii tăi din clasă, din școală.

Cum să mă bag în seamă cu ei?
Să nu te bagi în seamă. Să fii natural.
Cum sa le fac o impresie plăcută?
Dacă te porți normal, ar fi suficient.
Cum să mă comport cu ei?
Să fii tu însuți, să nu ai comportament special și deosebit.

| FreddieM a răspuns:

Bai fratilor...Prima data schimbati-va poreclele astea, sunt deprimante rau. Auzi tu, Tristul, DarkHOle...Nu cumva sunteti chiar voi cauza acestei consecinte? Schimbati-va atitudinea versus viata, social, interactionati pozitiv cu toata lumea. Si acum punctul pe i. NU MAI CERSITI COMPASIUNE. Voi sunteti la comanda.

| FreddieM a răspuns:

Draga Tristule, raspunsul meu a fost menit sa aiba efctul unui dus rece in caz de febra, adica sa te aduca in stare de trezire, nicidecum sa te ofenseze. Din nou ai avut ocazia sa alegi si ai ales prost. In loc sa culegi esenta indemnului meu, continui sa ignori o corectie care cu adevarat te-ar putea ajuta. Noi suntem principalii responsabili pentru starile noastre. Mai vezi si tu jumatatea paharului plin, lumea se misca pe cont propriu in mod progresiv, nu astepta sa te cocoleasca ca pe un pui de vrabie abandonat, nu are timp de pierdut.Asa ca fa-ti o completa revizie mentala si schimba-ti atitudinea, nu te incapatana sa fii mereu obscur si nemultumit. Ai nenumarate motive sa fii bucuros. Esti sanatos, bucura-te de o simpla plimbare, incearca sa razi, fa-ti planuri. Nu te supara te rog, acest indemn e sincer, ti-l dau ca si cum l-as da copilului meu. PS: multi au apreciat raspunsul mea ca fiind bun, esti unicul care-l considera nefolositor.

| alexalx1234 a răspuns:

Si eu sunt in aceeași situatie. Cand eram mic aveam multi prieteni. Acum acei prieteni au intrat in anturaje nasoale si m-au lasat balta. Incerc si eu sa ajut persoane si sa fiu de treabă cu ele, dar degeaba. Pur si simplu m-am născut in generatia gresita.

| hmlye a răspuns:

Prietenia nu se cerseste, ea se cladeste cu multa munca si se distruge foarte usor. Prieteniile adevarate in mare parte le formezi in copilarie, mult mai greu cu trecerea timpului. Cauti persoane cu interese si pasiuni comune si vezi ce iese, depinde de tine.

| Adelina28482 a răspuns:

Bună.
Am fost in aceeași situație.
Deci am devenit mai bună.Nu răspundeam oamenilor cu răutate când mă întrebau ceva.
Pot să-ti recomand taberele de vară.
Să ieși cu colegii cel puțin de 3-4 ori pe saptamana.Ce legătură are?
Mie imi era frica sa intru in conversație cu cineva, îmi era frică să nu-i supăr. După ce am ieșit cu colegii câteva zile, m-am făcut mai socială, mai comunicabilă.
Fi-i și tu mai îndrăzneață, lasă timiditatea.
Crede-mă eram și eu în acea situație și deja începusem să cred că sunt de pe altă planetă.
Succes.