| WeedForever a întrebat:

Am o nelamurire. De ce sunt asa ciudata?
De curand am trecut in clasa a 9-a. Nu am avut cine stie ce relatii cu fosta clasa, cand ii intalnesc pe majoritatea nu facem de cat sa ne salutam, iar unii se fac ca nu ma vad, chiar daca s-au uitat la mine si stiu ca i-am vazut.
Este un baiat din fosta clasa care a avut mereu note bune, desi nu toate pe merit si a fost mai smecheras de felul lui. De obicei la scoala era destul de nesimtit si narcisist, insa ceea mi se pare straniu e ca pe mine ma intristat mereu evolutia sa inspre rau, desi nu am fost decat simpli colegi, uneori chiar mai putin de atat.
Inca de mic a fost,, popular" pentru ca arata bine si era sociabil. Niciodata nu pot sa zic ca am fost prietena cu el, uneori ne certam si alte ori radeam impreuna, mai ales cand eram mici, dar cred ca in principiu suntem niste straini acum. Nu pot sa zic ca nu mi-a placut de el, a fost chiar dragut pana intr-a cincea, cand a inceput sa faca glume rautacioase, sa se poarte superior si sa intre in diverse gasti,, de cartier", deci un anturaj defavorabil si chiar injositor. Nu m-am inteles cu el aproape niciodata, dar cu toate astea cunosc anumite lucruri chiar intime despre el. Stiu cat de timid era cand era mic, foarte sensibil ca persoana, doar ca de fata cu ceilalti nu parea niciodata slab, incerca sa para cool. Sensibila si timida am fost si eu si inca sunt, asa ca nu pot sa-i inteleg cum s-ar fi putut schimba atat de mult. Uneori am impresia ca singur se minte. Stiu ca a fost un copil bun pe care nu am avut ocazia sa il cunosc asa cum era cu adevarat. Acum, desi a ajuns la cel mai bun liceu din oras, nu pot sa zic ca merita. Acolo se cere foarte mult de la elevi, dar dupa cum il stiu eu, trebuie sa fie stresat deoarece in ultimii 2 ani il lasa rece scoala, iar parinti lui sunt oameni buni care cer lucruri pe masura asteptarilor.
Cand ma vede, de obicei nici macar nu ma saluta, drept urmare nici eu nu ma obosesc, dar ma deranjeaza ca se poarta asa pentru ca ma face si pe mine sa ma simt nesimtita. Iar mie nu imi place.
La balul bobocilor l-am vazut fumand si sarutandu-se in compania a cateva "domnisoare bune" si a prietenilor sai. Am ramas socata. El nu fuma, nu era curvar si chiar daca parea superficial ca om, stiam ca nu e de fapt asa. Poate ca inca e sensibil si incearca sa para,, tare", poate ca are probleme de autoconoastere si asta e ceea ce ma deranjeaza de fapt. Nu cred ca s-a schimbat ca persoana de cand era mic.Simt ca traieste intr-o minciuna numai pentru a avea multi,, prieteni adevarati, care sa il inteleaga" si nu isi da seama ca va obtine rezutate contrari unei vieti linistite si frumoase. Simt ca e s ensibi, ca nu vrea sa fie asa si ca nu stie cum sa faca ca sa nu se mai simta asa.
M-am simtit foarte ciudat cand l-am vazut fumand. Sincer...m-a durut. Nu inteleg de ce. M-am simtit de parca fac o greseala stand si uitandu-ma cum fumeaza, de parca ar fi trebuit sa ma duc sa-i i-au tigara, sa-i trag 2 palme si sa-l trezesc la realitate.
Intrebarea mea e : de ce simt nevoia sa il ajut? Poate pentru ca stiu ca era o persoana buna si a ajuns rau? Si chiar asa, asta nu e treaba mea, ar trebui sa face ce considera el cu viata sa. Cu toate astea, uneori cand ma candesc la el ma smt vinovata si mi se strange stomacul, de ce? Ar trebui sa il ajut cumva? Sincer as incerca, dar sunt foarte timida, nu as avea curajul si nu am nici dreptul sa ma duc si sa incerc sa-l desprind de anturajul in care traieste. Stiu ca nu e treaba mea DELOC nimic din ce face el, dar pe masura ce trece timpul, descopar, nu stiu cum se face sa fiu mereu atunci, chiar e fara sa vreau, vad lucruri pe care nu ar fi trebuit sa le stiu despre el, lucruri pe care su siguranta parintii lui nu le stiu si nici majoritatea lumii. Si atunci imi vine o dorinta si mai mare sa il opresc din a-si face rau singur.
Si nu inteleg de ce! E atat de frustrant. Suntem 2 straini, asta suntem in prezent. Deci de ce unul dintre straini simte nevoia sa fie sprijin pentru celalat?

3 răspunsuri:
| LittleShyDevil a răspuns:

Buna seara! Prin incercarea de al schimba pe el, de fapt vrei sa te schimbi si tu. happy Te vezi cumva pe tine in el, da, este o explicatie ciudata, stiu. Din pacate, oamenii se mai schimba, se adapteaza "terenului''. Vrei sa fii mai mult pentru el, mai mult decat un strain, vrei sa stii unde este persoana care era inainte. Sunt convinsa ca este acolo, dar chiar crezi ca tu esti persoana care poate sa il descopere? De ce zic asta? Deoarece, tu inca nu te-ai descoperit pe tine. Poate ai inteles ceva sau poate nu.A fost doar un comentariu, nu un sfat...O seara buna! happy

| Mihai198 a răspuns:

Daca esti indragostita de el atragei atentia cumva si fal sa te tina minte.

| WeedForever explică (pentru Mihai198):

Nu sunt indragostita de el si chiar nu vreau sa-l fac pe el sa simta ceva pentru mine. Pur si smplu simt ca ar trebui sa il ajut sa nu mai fie asa, si nu stiu cum. Iar de ce vreau sa fac asta e un mister si mai mare sad