| BeeeaBeatrixx a întrebat:

Am o prietena mai mica de cat mine care are 12 ani. Ok, mi-a spus mie ceva in loc sa-i spuna mamei ei. I-a venit menarha si ii este rusine sa-i spuna mamei ei. Mama ei o crede inca un copil, crede ca habar n-are ce e ala sex, ce e ala ciclu menstrual etc. Inca nu e chiar sigura ca i-a venit. A vazut o chestie pe chiloti EXACT ca secretia vaginala doar ca rosie. Eu i-am spus ca i-a venit si am invatat-o eu cate ceva si i-am dat eu un absorbant. Ea n-are de gand sa-i spuna mamei ei nicidecum. Credeti ca e o idee buna? Adica puii mei, tu crezi ca fata ta e inca un copil care se joaca cu papusile, iar apoi vine si-ti spune ca i-a venit menstruatia. O sa fie un soc pentru mama ei.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, ce parere am? Nu-i prea buna ideea sa nu-i zica mamei ei ca i-a venit. Nu cred ca o sa ramana socata. Stie ca fiica ei este in pragul pubertatii, insa vrea sa se gandeasca ca nu e, de aceea o trateaza ca pe un copil. Parintilor le este foarte greu sa-si vada copiii crescand. Zi-i sa lase rusinea deoparte si sa-i zica mamei ei. In plus, de ce sa-i fie rusine? Si mama ei are ciclu menstrual. Sa aiba grija de ea si tu mai ajut-o cu sfaturi daca are nevoie. Va pup!

3 răspunsuri:
| Aliendina27 a răspuns:

Pai daca nu crede sa ii arate! N-are cum sa ascunda asta pentru totdeauna. Mai bine sa ii spuna... Nu conteaza ca inca se joaca cu papusi sau altceva. Varsta isi spune cuvantul oricum. Ce crede mama ei? Ca nu o sa ii vina niciodata menstruatia? Nu are de ce sa ii fie rusine ca doar mama e aia care trebuie sa isi invete fata ce e bine si ce e rau. Sa ii spuna! Ok? Pupici si mult succes ca nu doar nu o sa faca infarct happy E ceva normal la fete...

| Pisicuta2 a răspuns:

Ar trebui sa ii spuna, totusi este mama ei si ar trebui sa stie.

| BeeeaBeatrixx explică:

Nici nu o sa o creada, zice ea.