| alexmason a întrebat:

am o problema am un calculator cu windows7 ultimate cu 32 bits si antivirus avast. Am incercat aseara sa descarc un program care a fost virusat. L-am dezinstalat dar in disc local C antivirusul imi tot arata ca este un virus intr-un fisier. Am vrut sa sterg fisierul dar imi spune ca nu pot pentru ca este deschis in alt program. Cum scap de el?
D-au funda.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Deschizi Avast-ul dând click pe iconiţa din bară, selectezi "Scanare contra viruşilor", apoi "Scanare la Boot-are", apoi "Start/Pornire", restartezi Pc-ul şi începe scanarea - când găseşte viruşi, selectezi "şterge"...

Toate cele bune!

1 răspuns:
| KLiNK a răspuns:

Salut. In primul rand fii atent la categorie. Pentru asta este "tehnologie".
In al doilea rand vezi si tu acolo in task manager. Click dreapta pe bara (jos) > task manager. Apoi apesi la tabul "processes". Acolo cauti un proces mai dubios si care consuma mult. Imi spui numele proceselor care sunt mai dubioase si iti spun eu la care sa dai end task. Daca nu stii, poti sa deschizi task manager si sa faci un screenshot cu fraps, bandicam si il pui pe un site de imagini (gen imgur).

PS:... avast, la terminarea scanarii, poate sa stearga sau sa repare unele fisiere infectate, terminand si task-ul acelui program. Ai incercat asta sau te-ai panicat si te-ai apucat sa-l stergi tu?