| IonutPetre12 a întrebat:

Am o problema cu tata..Azi nu s-a dus la munca si am zis sa nu-l intreb de ce, se vede ca-i era rau. M-a trimis inaintea mamei cu niste foi sa-i ia pastile. Dupa am aflat ca erau pentru inima. Am întrebat-o pe mama daca il doare de aseara inima si ea mi-a spus că are probleme cu mai multe de o lună dar a tacut. Mi-a spus că l-a intepat inima. Mai demult eu mi am dorit ca tata sa moara doar fiindcă bea mereu si o bătea pe mama dar acum imi pare foarte rau. Tata mereu imi da ultimii bani din portofel mie..Munceste la serviciu si dupa muncește si acasa până seara..Nu Știu ce sa fac..Eu sunt foarte instabil emoțional și bipolar..as vrea sa mor eu si sa fie el sănătos.

8 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Fumeaza? E supraponderal? In cazurile astea+alcoolul, e risc mare de boli cardiovasculare. Ar trebui sa mearga la un cardiolog, desi s-ar putea sa nu vrea...incearca sa faci ceva pentru el, acum pentru ca mai tarziu iti va parea rau...

| RAY a răspuns:

Buna, nu nu inseamna ca va muri daca il inteapa in piept,sa mearga sa faca un ecocardiac la inima +test de efort,sa evite alcoolul,stresul,nervozitatea,efortul fizic prelungit,dieta sanatoasa, fumatul interzis, si mai poate trai mult, sunt multi care au cu inima, totul e sa ti cont de aceste sfaturi, sa slabeasca daca are probleme cu greutatea

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Ps si pe mine m-a durut in piept am facut mult efort, intens si am facut eco, test de efort nu aveam nimic, dar am luat magneziu si mi-a trecut

| IonutPetre12 explică (pentru RAY):

In afara de fumat le face pe toate.de fumat s-a lasat

| RAY a răspuns (pentru IonutPetre12):

Bea alcool?

| IonutPetre12 explică (pentru RAY):

Da.Destul de mult

| RAY a răspuns (pentru IonutPetre12):

Asta nu e deloc bine, alcoolul cu limita ocazional e bun, dar prea mult nu e bine

| Andreeush a răspuns:

Nu e vina ta dacă tatăl tău e bolnav.
El ar trebui să renunțe la alcool, la tot ce îi este nociv și să meargă la un cardiolog.