| Dudu6899 a întrebat:

Am o problema destul de grava, cred eu. Fac 14 ani în iulie, iar eu pana acum nu am fost în stare sa îmi fac un prieten adevărat. Trebuie sa precizez ca sunt tipul tocilar din școală și am prea multe diferite fata de alții (în sensul ca eu NU ma joc absolut deloc pe PC și îmi plac limbile străine; am atestatul internațional de limba japoneza), iar asta ma face sa par în fata persoanelor de vârstă mea "cel tocilar, care nu știe nimic în afara de a toci", ceea ce ma face sa nu ma simt bine. Ma uit pe strada și ii vad pe colegii mei socializand și ma întreb eu "de ce nu pot?"
Trebuie sa precizez ca teoretic as avea un prieten, mamele noastre se întâlneau în parc și se împacă bine. Am cam fost forțat sa fiu prieten cu acea persoana și bineînțeles ca nu avem nimic în comun. Iar ceea ce doare cel mai tare este ca dacă eu nu îl sun sau nu ii dau mesaj, el nici nu face atât.
Ce va întreb?
Cum as putea sa îmi fac prieteni?
De ce nu am fost în stare sa îmi fac prieteni pana acum?

Răspuns Câştigător
| Trustmotorcy a răspuns:

Salut,

Înainte să răspund la întrebare, vreau să-ți spun că eram la fel, deși am avut norocul ca până la 14 ani să îmi găsesc un prieten bun. Înafara norocului meu, prin faptul că încă mai păstrez legătura cu acel prieten, alte legături reale nu am mai avut.

La 21 de ani încă sunt singur, nu pentru că am vreo problemă, dar dacă ai realizat, oamenii tind să nu fie mereu pe gustul nostru.

Totuși, revenind... cum putem avea prieteni? Mi-am pus de multe ori întrebarea, am realizat că oamenii nu vor face primul pas, nu o vor face din orgoliu, egoism sau plictiseală. Majoritatea așteptăm să ne cadă din cer, deci dacă îți dorești pe cineva alături, depune mai mult efort înspre acea persoană, nu mai ține cont de scorul "care scrie primul", dar vezi ca omul acela să-ți merite timpul.

Realitatea tristă este că oamenii nu știu să comunice și au impresii degenerate, păreri formate din auzite, etichetări. Sunt comportamente eliminate din frustrări, de obicei.

Având 14 ani, înțeleg de ce nu poți avea prieteni, cei de vârsta ta sunt într-o turmă de activități comune, iar tu ești diferit, lucru care nu mi se pare deloc greșit. Oile se găsesc între ele mai ușor, restul mai greu.

Privind obiectiv, ne putem face prieteni destul de ușor. Putem scrie unei persoane mereu noi, ne putem preface gândirea și mentalitatea asemenea lor, însă asta ar însemna să ne devalorizăm în favoarea societății, pe care o privesc mizerabilă. Un prieten bun, o iubită vor veni la rândul lor, nu e nevoie să cauți cu disperare.

Rămâi exact pe caracterul și linia ta, nu te schimba să ai prieteni, un prieten e foarte rar. Acești băieți sociabili pe care-i tot vezi, par din exterior că au viața perfectă, deși nu-i chiar așa.

Îți urez mult succes, la 14 ani scrii foarte frumos și se vede că ești inteligent, vor apărea acei oameni la fel ca tine, care te vor dori datorită timpului de calitate pe care-l veți petrece. Nu-ți irosi calitatea pentru o fărâmă de om doar să-l faci prietenul tău, ai grijă să merite.

| Dudu6899 explică (pentru Trustmotorcy):

Ai mare dreptate în legătură cu societatea. どもう ありがとうございます!(ro: mulțumesc mult!)

2 răspunsuri:
| Anonima163333 a răspuns:

Salut! Fii sociabil! Încearcă sa te apropii de un coleg de-al tău, propune-i o ieșire în oraș, în parc sau unde vrei tu, și asa va veți apropia, deoarece din câte ai scris, vad ca ești inteligent, iar oamenii ar avea ce sa discute cu tine.
Bafta