| anonim_4396 a întrebat:

am o problema. Este o fata cu care am chiar aproape totul in comun, pe aceasta fata o cunosc de o luna daca nu chiar doua luni, acum o saptamana am inceput sa vorbim tot felul de chestii si am descoperit ca avem aproape totul in comun, de la genurile de muzica la sentimente, emotii etc. Eu o plac pe aceasta fata, in curand se apropie si balul bobocilor iar eu cu ea si impreuna cu inca cativa prieteni o sa mergem toti in grup, ideea e ca mai e un baiat care o place, nu stiu cam ce ar trebui sa fac in legatura cu asta. Stiu " Baga-te tu pe ea inainte sa ti-o ia altul ", stiu asta dar nu prea pot sa fac asta, abia acum de curand mi-am dat seama ca o plac si gen ea ma ajute in diferite situatii unde am probleme, eu o sustin pe ea in tot ce face si la fel si ea pe mine, ne vedem in fiecare zi la liceu si vorbim mai tot timpul, dar din cauza anumitor prieteni noi nu prea putem vorbi in pauze, de fiecare data cand incerc sa port o conversatie cu ea trebuie sa vina cineva si sa ma intrerupa, si nu doar pe mine ma enerveaza chestia asta ci si pe ea, noi incercam sa vorbim prin pauze dar nu prea putem din cauza asta, si amandoi ne comportam diferit in public, alaturi de prieteni si chestii, gen nu ne aratam adevarata noastra " infatisare ", noi ne aratam adevarata infatisare doar cand vorbim doar noi doi si nimeni cunoscut prin imprejur. Nu stiu daca ea are aceleasi sentimente fata de mine cum le am eu pentru ea. Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| Deaad a răspuns:

Stiu ce spui la sfarsit.
Prietenii sunt o problema in cazul asta.
Poti pur si simplu sa ii dai la o parte cand va intrerupe sau daca nu vrei asta sa o scoti undeva, bineinteles.Sa va intalnitit undeva, in parc, la o terasa, la o bere ceva.
Eu as alege parcul.Intotdeauna am avut gandul asta dar eu mi-am irosit timpul pe care l-am avut si toate oportunitatile mi-au fost luate.

Nu te baza pe "avem aceleasi gusturi, ne potrivim etc".
Este foarte important sa pricepi din timp ca se poate sa nu-ti iasa.Sa intelegi ca nu te place la fel de mult cum intelegi ca te place.Trebuie iei in calcul toate posibilitatile si sa nu-ti faci iluzii.
Sa nu traiesti in fantezie, in visuri si in floricele pe campii.
Ca altfel cazi si cazi adanc rau de tot mai ales in cazul in care esti la prima chestie de genul asta.
Iar depresia este un monstru care te roade de viata.

6 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Păi ar trebui să faci ce făceai până acum. E ușor să îți dai seama dacă are aceleași sentimente. Dacă va pune botul celuilalt băiat vei înțelege clar că nu are sentimente pentru tine deci nu e nevoie să te îngrijorezi pentru asta. Cât despre pauze, nu cred că nu sunt locuri unde să nu vă puteți plimba doar voi, să ieșiți afară în curtea școlii sau pe culoar. Eu zic că se poate.

| V1p3RO a răspuns (pentru T0T):

Pai problema este ca noi nu prea putem merge pe undeva fara sa vina si prietenii nostri, daca e sa incercam sa mergem undeva rapid or sa vina si ei. Nici nu vrem sa '' scapam '' de ei sa zic asa dar totusi, putina intimitate ca sa vorbesc eu cu ea cred ca as putea sa primesc din partea lor, atata tot ca prietenul ala care o place, daca vede ca vorbesc cu ea ori ceva el rapid incepe sa se enerveze si sa faca cumva sa primeasca el toata atentia, iti dau si un exemplu. El n-o sa mai vorbeasca cu nimeni, o sa fie nervos din orice nevrand sa spuna ce are si tot asa. Si astfel el incepe sa primeasca toata atentia. Deci da, cam complicat nu?

| T0T a răspuns (pentru V1p3RO):

Dar ce sunt ăia, cățeii voștri? Spune-le să vă lase singuri. Cât despre ăla, cui îi pasă că se enervează, indiferența e soluția.

| 6Anonim9 a răspuns:

E ciudat sa-ti vad intrebarea, pentru ca sunt in aceiasi situatie. Ma place o fata, si eu pe ea mult mai mult, dar mie mi-e frica sa ma exprim, nu ma simt in largul meu la scoala, ca suntem in aceiasi clasa. Avem multe in comun si nu stiu cum as putea sa rezolv. Dar eu m-am gandit asa:
-posibila noastra relatie, in ce ar consta? In niciun caz nu o sa fim influentati de prieteni si de profesori daca tot suntem in aceiasi clasa.
-pe mine nu ma intereseaza ce vrea altcineva sa stie, ca e curios, ca nu e, nu e treaba nimanui.
Deci eu o sa incerc sa ma deschid si sa-i spun ce simt, iar apoi o sa propun o relatie "secreta". Nu vreau sa dam semne cum ca am fi impreuna, pentru ca m-ar stresa intrebarile "cum de s-a intamplat?", "de ce n-o saruti", "de ce n-o imbratisezi", "de ce nu stai langa ea", etc, pentru ca asa sunt colegii, prea curiosi si barfitori... Si pe langa asta nu stiu cum s-ar comporta profii. Daca ma ia un prof in ochi rai sa nu se "transmita" si ei aceiasi impresie.
Eu te sfatuiesc sa inverci si tu sa faci la fel. O sa putem iesi in weekend cumva, la un film, sau intr-un parc, dar fara musafiri nepoftiti. Mult succes cu ale tale! Numa' bine!

| V1p3RO a răspuns (pentru 6Anonim9):

La fel si tie, multa bafta cu fata respectiva. Plus din ce am citit eu se pare ca sunteti in aceeasi clasa si asta n-ar trebui sa va afecteze, totusi ai dreptate, in caz ca o sa fii luat '' in vizor '' de vreun profesor e posibil sa pateasca si ea la fel dar chiar si asa chiar daca tineti relatia voastra '' secreta '' la un moment dat tot se va afla asta. Si in plus toata lumea are colegi barfitori si curiosi si mai stim noi ce dar faza e ca nu trebuie sa-ti pese de ce zic ceilalti, de exemplu mie imi spun unii '' Pup-o ma, sunteti impreuna? '' si tot asa, dar eu nu-i bag in seama, nici eu dar nici ea. Asa ar trebui sa faceti si voi, nu trebuie sa va pese de parerile altora ori despre ce spun atlii, fiecare sa-si vada de relatia lui, fiecare isi '' coordoneaza '' propria relatie, fiecare face ce vrea el nu ce spun altii. Si faza cu '' mi-e frica sa ma exprim '' ma regasesc in asta perfect, eu sunt mai retras asa social, gen mie nu-mi place sa fiu in nu stiu ce grup mare de persoane, imi place sa ma intecrez in grupurile mai mici de 3-4 persoane si aia e, eu privesc totul mai asa din '' umbra ''. Oricum chiar si asa candva tot v-a trebui sa ne facem curaj sa-i spunem persoanei pe care o placem pana cand nu va fi prea tarziu. Oricum, iti urez multa bafta si sper sa ajungeti sa fiti impreuna, bafta cu relatia voastra!

| 6Anonim9 a răspuns (pentru V1p3RO):

Multumesc! La fel si tie! big grin