| Tataru_Ionut_2001 a întrebat:

Am o problema foarte grava, de ceva timp am inceput sa am probleme de vedere, nu mai vad bine la distanta si cred ca se datoreaza de la stat prea mult la calculator de aproape. Inainte vedeam perfect. Intrebarea mea este, daca ma duc la oftalmolog si imi pun ochelari, in timp se poate remedia problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Cunosc copii de 7 ani care au ajuns să poarte ochelari la vârsta asta din această cauză. Păcat că în ziua de azi sunt părinți care își lasă copii de mici cu tablete, pc-uri, telefoane.
Ar trebui să te duci la oftalmolog.

| Sofer a răspuns:

O sa porti ochelari.

| Sonia822 a răspuns:

Nu se remediaza cu ochelari, decat daca ai sub 16 ani, dioptrii f mici. Iar daca nu pui, se agreveaza. Lentilele de contact sunt un fiasco. obisnuieste-te cu ideea ca trebuie sa porti ochelari.
Iar dupa 40 ani, ochiul se atrofiaza, toti oamenii trebuie sa poarte ochelari, insa nu se duc la analize.

| Katie1356 a răspuns:

Cel mai in masura este oftalmologul de a trata problema. In mod normal, asta fac ochelarii, corecteaza vederea sau mentin nivelul problemei.