| IGPI a întrebat:

Am o problema la scoala cam ciudata, sunt din Republica Moldova, am 13 ani si invat inclusiv Limba Rusa la o scoala de elita din localitatea mea, problema e ca mie nu mi se da absolut deloc rusa si chiar daca o invat din a 5 a nu am reusit sa inteleg mai nimic chiar daca sunt inconjurat de vorbitori de rusa, imi scade media si chiar acum trecem la o tema noua foarte complexa (Gramatica) pentru ca profesoara vobeste aproape exclusiv in rusa la lectie nu pot intelege nimic si nu sunt singurul din clasa care pateste asta (dar probabil sunt cel mai rau caz) unii am vrut sa scoatem limba rusa din orar dar ni s-a zis ca daca nu vrem sa o invatam trebuie sa ne mutam la alta scoala. Eu nu vreau sa ma mut pentru ca asta e cea mai buna scoala din oras si ma descurc bine la toate materiile in afara de rusa, chiar daca mama imi explica cat de cat nu imi intra in cap, ce ma sfatuiti sa fac? !

Răspuns Câştigător
| RotaruLucian a răspuns:

Salut, la fel sunt din RM, daca vrei sa inveti, iti recomand sa te inscrii la lectii adaugatoare, sau sa cauti ceva pe YouTube. Dar daca nu vrei sa inveti, da-o dracu, invata Engleza.
Succes. big grin

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Alfabetul îl știi?
Dacă vorbeam despre franceza sau alta limba cu alfabet latin atunci era ușor sa o înveți in câteva luni dar mai sunt și literele alea ciudata și o sa îți fie greu.
Cred ca mai bine te muți la alta școala. Sau sa vorbesti cu profesoara ta sa țină cont și de tine la ore sau măcar sa îți dea note bunicele.
Totuși mama ta de ce nu te-a invatat de când erai mic? Ca un copil prinde foarte repede și rusa in Moldova e o necesitate uneori.

| IGPI explică (pentru Bondarel99):

A incercat dar nu mi s-a dat deloc.

| Violleta2022 a răspuns:

Sa lasi joaca pe telefon si laptop sau computer si sa te apuci serios sa studiezi rusa, daca nu vrei sa ramai corijenta sau sa fii mutata la alta scoala.