| ZeDe a întrebat:

Am o problema mare! Nu stiu ce se intampla cu mine, nu mai invat nu mai am chef de nimic altceva infara de calculator. Mi-au scazut FOARTE MULT notele dintr-un baiat de 8-9 am ajuns sa am numai 5-6-7 rar cate un 10? Plus ca regret foarte mult asta fata de parinti, ei imi fac toate poftele si eu ce fac, ii rasplatesc luand note proaste? Nu stiu ce sa fac stau de 5 ore acum in momentul acesta.Mereu seara zic gata frate maine numai invatat pe examene (sunt a-8-a) matematica ex in plus si maxim o ora de calculator si televizor:; de unde ca atunci cand ajung acasa a doua zi acelasi lucru il fac si dupa il regret seara.Sunt disperat de calculator am incercat sa sterg toate jocurile...tot fac eu ceva si trec 6 ore.

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| LotusRadioactiv a răspuns:

Draga ZeDe,
Incearca sa-ti dai seama in ce activitati iti petreci cel mai mult din timp pe calculator. Daca este ceva online, atunci delet-eaza-ti accountul sau sterge-ti tot ce ai pe el, pentru a nu mai avea motiv de a te intoarce. Vei observa apoi ca te plictisesti si nu mai ai nimic de facut.
Orice om are vointa. Fa-ti un program care sa te ajute sa-ti repartizezi timpul. Treptat, redu numarul de ore petrecute pe calculator si mareste-l pe cel pentru invatat. Iar cel mai important este sa faci lucrurile cand iti vin in minte. Gnadeste-te in felul urmator : Daca le lasi pe mai tarziu, cel mai probabil le vei uita. Iar daca nu te apuci de acum, viitorul devine prezent si nu vei avea niciun rezultat satisfacator.
Sper ca aceste sfaturi sa te ajute si ca o sa ai note mai bune la scoala.
Multa sanatate happy

7 răspunsuri:
| Myhay_1171 a răspuns:

Sterge toate jocurile, scoate internetul si incearca sa inveti ca nici eu nu am kef niciodata sa invat dar asta e ca trebuie ca sunt fi de profesoara
ambitioneazate si invata
cp

| gogaie a răspuns:

Răspunsul meu îl găsești aici http://tedoareminteacunoi.blogspot.com/

| PhoenixSuns a răspuns:

Incearca sa o rogi pe mama ta sa iti paroleze calculatorul si sa iti propuna un orar pentru. calculator.

| CrazyLife a răspuns:

Pai si nu stiu incearca sa le spui parintilor tai sa iti ia clabu de la net sau tastatura ceva ca sa nu poti sa il folosesti si incearca uite de exemplu acum stinge calculatoru si apucate pe invatat sau poti sa mai stai o ora maxim 2 la calulator dupa ce vii de la scoala si dupa aia il stigi si te apuci de invatat tottul este daca ai vointa. pa-pa

| iLexii a răspuns:

Nu stiu ce sa-ti spus. Incearca sa te stapanesti. Daca cu adevarat vrei sa ii rasplatesti pe parinti cum ai spus da-ti toata silinta si gandeste-te ca nu vei castiga nimic cu jocurile. happy asa am facut eu. Pa-pa happy

| Crisis a răspuns:

Notele depind foarte mult si de cat de atent esti in clasa. Eu stau foarte mult la calculator, de dimineata de la 8-9 cand ma trezesc pana pe la 12-1, merg la scoala, iar dupa stau pana cand ma culc. Chestia e ca am note bune la scoala [in afara de 6 la fizica si 8 la istorie am doar 9 si 10]. Trebuie sa fii atent la ore, sa prinzi cat mai mult in clasa. Stiu ca e foarte greu sa te lasi de PC, asa ca incearca macar varianta asta. big grin

| MarioOnette a răspuns:

Dupa parerea mea trebuie sa te impui sa nu mai stai la calculator sau chira sa vorbesti cu parintii ei te vor intelege si ajuta.la urma urmei te vei satura de calculator. sper ca team ajutat.pk