| Alle236 a întrebat:

Salut TPU! Am o problema, NU mai vreau sa port ochelari. M-am saturat sa tot port ochelari, port de aproape 3 ani. La început am avut dioptriile unde la 1.5 iar acum la stângul am 2.5 si la dreptul 4. Nu mai vreau sa port ochelari deoarece toata lumea crede ca sunt tocilara, dar eu nu sunt si chiar le-am dovedit asta dupa care mi-au zis ca prima data când ne-am cunoscut credeau ca sunt tocilara. Cum sa fac sa imi scadă dioptriile?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dioptriile nu scad decat prin operatie, operatie care se face abia la varsta la care se stabilizeaza cresterea dioptriilor.
varianta e lentile de contact

| Foaredecolt a răspuns:

Ignora comentariile negative. Nu îți fie teama sa le spui alor tai ce îți spun ceilalți și cere-le părerea. De-obicei dioptriile pot scădea doar cu operație laser. Operația se face abia in jurul vârstei de 20 de ani când dioptriile se opresc din a mai creste și costa in jur de 1000 € pentru ambii ochi.