| mariusbogdan632 a întrebat:

Am o problema si as vrea sa ma ajutati cu cate un sfat despre ce ar trebui sa fac.
Am 17 ani si sunt la liceu, intr-un oras aflat la vreo 20km de satul meu, pentru ca eu locuiesc la țară, aici am vrut sa ajung, intr-un sat plin de analfabeti, betivi, oameni cu 8 clase sau oameni de 30 de ani care nu au fost in stare sa faca nimic toata viata lor.
Majoritatea ies seara, iar eu pot spune ca dupa ce am petrecut in fiecare vara la Bucuresti alaturi de rudele mele de acolo, nu imi mai place pur si simplu sa ies deloc pe aici, chiar nici macar sa mai merg pana la magazin! Lumea se uita ciudat la tine, te analizeaza din fața porții și isi dau coate la fel ca si "șmecherii" cu 8 clase care la 16-17 se imbata prin baruri si ies in mijlocul drumului urlând si dansand pe manele (nu am nimic cu manelele, ba chiar imi plac si mie).
Fratele meu iese mereu, ba chiar petrece toata ziua "pe drum" (e mai mic cu 5 ani ca mine). Imi spune ca se aud tot felul de vorbe despre mine si ca unii vorbesc ca nu ies eu afara seara si ca stau numai in curte.
Aici este saracia de pe lume, tin sa va spun cu mana pe inima, insa cocălăreala și îngâmfarea lor este ceva de necrezut. Deci se comportă ca si cum sunt prin Londra, prin Dubai. Deci asa ceva...
Singurii mei prieteni sau persoanele cu care consider ca poti purta o discutie civilizata si te poti relaxa stau mai departe de mine.
Familia mea imi spune ca sunt inapoiat, ca "fug de lumea din sat". Nu ma inteleg deloc.
Sper sa ma inteleaga cineva si sa imi ofere un sfat frumos. Nu mai suport, simt ca nu mai pot.
Mai am doi ani de liceu si stiu ca trebuie sa reusesc sa iau bacul ca sa pot pleca din satul asta jegos la o facultate in Bucuresti, in civilizatie, departe de ce e aici, dar imi e greu, simt ca nu mai am putere si sunt terminat psihic. Ajutati-ma!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Peachdelight a răspuns:

Peste tot in satele din România este la fel. Sunt oameni gospodari care își văd de treaba și alții care nu pot dormi noaptea de capra vecinului. Nu ești obligat sa faci ceva ce tie nu îți oferă confort. Nu trebuie sa bagi in seama vorbele negative, pentru ca fiecare dintre noi avem dreptul de a alege cu cine sau cum ne petrecem timpul liber. Ține-te de școala, învață încât sa iei bacul cu o nota mare. Viitorul tău e mai important și ma bucur ca ești conștient de lucrul acesta. Îți doresc succes și nu pune la suflet răutățile din jur, mai mult ca sigur sunt doar invidioși pe reușitele tale. Și cât despre părinți Ar trebui sa le spui și lor părerea ta. Adică. parintele ar trebui sa fie mândru ca are un copil care își dorește o viața mai buna decât ceea ce a avut pana acum. Succes!

| mariusbogdan632 explică (pentru Peachdelight):

Mulțumesc din suflet pentru răspunsul frumos și sfaturi! Apreciez foarte mult că ti-ai rupt din timp si mi-ai raspuns.
Exact asa voi face! O zi frumoasă în continuare!

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De ce nu te duci la București sau unde sunt oameni mai răsăriți cu care te înțelegi? așa nici n-o să mai poată comenta ăia de tine că „stai doar în curte". Oamenii de genu nu pot conștientiza că te poți distra și singur făcând și altceva decât beție și petreceri.

| mariusbogdan632 explică (pentru Adry05):

Daca as putea si as avea resursele necesare sa fug de aici, nici n-as mai sta pe ganduri.
Nu ma intelege gresit, mi-ar placea si mie sa ies, dar nu in modul in care o fac ei. Poate la o cafea, unde sa discuti despre viata, viitor, joburi ci nu despre cine a facut-o cu cine, unde si ce in pozitie pentru ca ei cam despre asta vorbesc?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Este vorba despre mentalitate. Tu ai mentalitatea oraseanului care n-a trait la tara, iar ei au mentalitatea omului de la tara. Asta in general.
Acum sa analizam putin.
Crasma la tara este locul unde se barfeste, se pun la cale lucruri. Daca tu nu esti component al acelei societati, nu o sa te simti bine. E greu si pentru oamenii adulti veniti de la oras sa se integreze in societatea rurala, cu totul diferita de cea urbana, daramite pentru un adolescent.
Din cate imi dau seama, tu esti o persoana introvertita si e greu sa-ti faci un prieten, chiar si din randul adolescentilor de varsta ta.
Asa cum ii vezi tu - ca pe niste ciudati (atentie, nu ma refer la ciudati sexual) - asa te privesc si ei pe tine.
Cei pe care ii vezi la crasma toata ziua nu reprezinta satul.
Da, unii sateni se cred ca sunt mai rasariti decat altii si se comporta ca atare. Aidoma si la oras.
Da, multi oameni de la tara sunt saraci, desi muncesc din greu. Asta nu-ti da dreptul de vechil sa le ceri sa stea cu capul aplecat in fata celor care au. Asa saraci cum sunt, au mandria lor.
Eu sunt de la tara, dar am primit cateva povete cand am parasit satul:
1. Sa nu uit de unde am plecat.
2. La oras sa ma comport ca un orasan, la tara sa ma comport ca un taran. Si acum, cand merg la tara, discut cu consatenii mei.

In concluzie, desi o sa te superi pe mine, o sa-ti spun ca principala vina o porti tu: nu stii sau nu poti sa te integrezi in viata satului. Daca vrei sa traiesti acolo, trebuie ca tu sa te integrezi, nu sa ceri sa se schimbe ei. Atentie, nu ma refer la a merge la crasma si sa te imbeti, sa faci prostii. Intr-un sat sunt si oameni buni si oameni rai. Si mai cred ca parintii tai au dreptate.

| mariusbogdan632 explică (pentru CodrutElian1990):

Asta ai inteles tu din ce am scris? Ca vreau sa traiesc aici? Am scris ca vreau sa plec de aici imediat cum termin liceul
Nu mi-ai inteles mesajul si raspunsul tau nu isi avea rostul
Am cerut un sfat, nu am cerut alte critici! O seara buna!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru mariusbogdan632):

Ok. Puteam sa-ti spun adevarul crud, dar nu ti l-am spus: din punct de vedere psihic, esti o persoana inadaptabila. Ai nevoie de terapie. Si cu asta sa auzim doar de bine. Nu o sa-ti mai raspund, deoarece am vazut ca adevarul te supara.

| mariusbogdan632 explică (pentru CodrutElian1990):

Chiar n-are niciun sens ce spui omule! Am specificat ca merg vara la Bucuresti in vacanta. Tu imi spui ca sunt inadaptabil? Cum poti spune asa ceva cand tu nu stii ca eu am nu zeci, ci sute de cunostinte si prieteni prin Bucuresti, Cluj Napoca dar ca pur si simplu sunt nevoit pana imi termin liceul sa stau intr-un sat cu oameni inapoiati si intr-un mediu care nu imi place. Penale rau de tot raspunsurile tale. Du-te si latra la alta masa (Mai pe intelesul tau)!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru mariusbogdan632):

Nu intelegi, ca esti prea tanar si lipsit de cunostinte in privinta psihoogiei maselor si sociologie.
Daca tu nu te poti adapta la colectivul din sat, doar la anumite colective, esti un neadaptabil. Poti trai doar in colective cu membrii ca tine, nu si cu alte comportamente. Asta inseamna sa fi adaptabil: sa poti trai si sa te adaptezi in colective sociale de diferite tipuri.
Si cu asta, gata. Nu pot purta discutii cu cineva care se crede mai destept decat altii.