| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema si nu stiu ce se intampla si de ce. ajutati-ma si va rog fara mistouri, raspunsuri gen mergi la psiholog.
Nu stiu cum sa explic dar sper sa intelegeti. Am niste suspiciuni foarte mari, urmate de tristete, furie, anxietate, stima de sine scazuta. Cand totul revine la normal, acestea se risipesc, dar tot persista. Ma inteleg foarte bine cu o colega (suntem studenti). Radem, vorbim, glumim, ne ajutam foarte mult si ne intelegem. Sper ca in viitorul apropiat sa fie prietena mea, sa isi doreasca acest lucru. Fata e foarte bine educata, respectuoasa si cu suflet bun si mare. Problema e la mine si nu stiu ce este. Suspiciune? Gelozie nefondata si imaginara? Indragostit?
Devin suspicios, nervos, stima de sine scazuta cand ea nu-mi raspunde in acele momente in care vreau eu. Nu as vrea sa ma cert cu ea ca la usa cortului, dar nu stiu cat ma mai pot stapani. Degeaba, dar degeaba imi spune ea ca era la masa si manca, sau facea altceva si nu a putut raspunde, ca nu o cred. De exemplu pe facebook cand scrii pe chat, iti apare si cand persoana a vazut mesajul. Exemplu eu scriu la 16:40 mesajul e vazut la 16:45 si ea scrie pe la 16:56. Ce sa cred? Ca ma evita? Nu vrea sa vorbeasca? (dupa ce-mi scrie, chiar ca vorbim o jumate de ora si totul e ok) Chiar nu a putut scrie atunci? Ce se intama? Chiar nu vreau sa ma cert cu ea, sa stric relatia de colegi. Stiu ca o relatie de prietenie se construjeste pe incredere.Eu incerc sa sper si sa gandesc ca totul e ok, dar nu stiu cat mai rezist pana-mi pierd cumpatul.
Si nici cand o intreb daca e suparata, daca sunt prea insistent si-mi raspunde ca nu, sa stau linistit, tot nu cred, am suspiciuni.
Va multumesc si sa aveti o zi frumoasa! Scuzati-mi greselile de scriere, dar am scris de pe mobil.

4 răspunsuri:
| Emmeii a răspuns:

Bună.
Şi eu când vorbesc cu persoana pe care o plac, şi nu îmi răspunde, simt că ceva crapă în mine, şii pur şi simplu mă simt oribil - doar dintr-un lucru din ăsta mărunt. Dar de fiecare dată găseşte o explicaţie pentru faptul că nu a răspuns, şi după îmi e mai bine. Însă şi eu tot rămân cu suspiciuni. pentru că e cam aiurea. thinking

Am remarcat însă că dacă îl/ignori puţin, o să te caute. Poate că ar fi mai bine să te relaxezi atunci când nu îţi răspunde, să îţi cauţi şi tu o altă ocupaţie şi să nu pui gând rău. Încearcă să te apropii de ea dacă vrei să fie prietena ta, şi fă tu primul pas ca să îi dai de înţeles că o placi mai mult decât ca pe un prieten.
O zi bună!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

happy Toate astea vin din posesivitate. Uite, pe sotia mea am cunocut-o pe net. E de la 300 e km departare si tot asa raspundea greu la mesaje, imi spunea ca avea mancarea pe foc ar eu tot aveam suspiciuni,ba ca vorbete cu altul pe net,ba ca nu mai stiu eu ce. Si in ziua cand a vina, desi era plecata spre mine, tot asa suspiciuni aveam, ba ca se poate razgandi si se va intoarce din drum, ba ca nu-i va placea. Acum can am cunoscut-o face to face mi sa risipit acea posesivitate si gelozie.eci in cazul tau, cred ca esti indragostit si poesivhappy. Trrebuie sa nu le mai sufocam asa i sa le dam un pic de increere si libertate.Un wekeend minunat in continuare!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc pentru raspunsuri. O sa incerc sa ma corectez, sa fiu mai calm si sa inlatur gelozia si posesivitatea! Multumesc! Sa aveti zile frumoase pline de dragoste si iubire. O relatie se construieste pe respect, incredere si iubire!

| Dragutza_Paloma_Bianka_1998 a răspuns:

Ar trebui sa fi mai relaxat si sa ai mai multa incredere in tine si in ea totul va fi bine ok?