| Zuzzy05 a întrebat:

Am o problema sad ...Sunt timidacrying

Cum as putea sa nu mai rosesc cand vorbesc in fata mai multor persoane? Simt cum atentia se acapareaza asupra mea si nu ma simt bine.

Alteori, la scoala ne mai pune sa citim cate ceva sau ma rog, si nu stiu parca mi`e frica sa nu ma puna pe mine si cand rosteste alt nume am impresia pentru un moment ca ma striga pe mine si ma cuprinde un fior de imi trece prin inima straight face deci in concluzie sunt foarte timida. Nu prea pot socializa cu persoane noi fiindca eu nu ma prea bag in seama numai cu cine imi permit (adica cu prietenii apropiati) si cu persoane cu care nu ma inteleg asa bine nu prea comunic si eu nu sunt vorbareata in general [ numai cu prietenii mei, uneori is gura-spartalaughing ] mi-ar placea sa am acel CURAJ care vine din interior sa ma faca sa ma ambitionez, sa-mi doresc din rasputeri sa ma schimb... da' de unde?

Va rog foarte mult daca exista persoane pe TPU care sa fi scapat de timiditate odata trecuti de 12 ani, sa imi povesteasca putin cum au reusit, dar mi-ar placea sa aud pareri si de la persoane care nu sunt timide.

Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| Romancutza a răspuns:

Este o realitate faptul ca timiditatea reprezinta o bariera psihologica in relationarea interpersonala. Parca ceva te opreste sa te exprimi, sa arati ceea ce esti si sa comunici ceea ce doresti.

De fapt, este o caracteristica ce determina o alaturare intre ceea ce esti si ceea ce nu poti arata ca esti, deoarece reusita de a te prezenta si reprezenta in fata celorlalti, clar, in deplinatatea calitatilor tale (calitati pe care stii ca le ai si pe care le-ai cultivat) este nesatisfacatoare.

Te dezavantajeaza faptul ca esti timida si nu reusesti sa convingi prin exprimarea a ceea ce esti si potentialul pe care il ai?

Primul pas si cel mai important pe care trebuie sa-l parcurgi reprezinta o conditie a reusitei tale: sa-ti doresti din tot sufletul depasirea timiditatii, daca ai ajuns la concluzia ca aceasta te caracterizeaza. Numai in acest fel vei fi pregatita sa urmezi sfaturile de mai jos.

1. Studiaza-ti limbajul corpului, de la privirea ocolita la felul de a te aseza pe marginea scaunului, vocea prea inalta sau prea joasa, tacerea tensionata, mimica si gestica impietrite sau teatrale, pe care cei din jur nu prea "le gusta".

Incearca sa privesti firesc, in ochi, persoanele din fata ta, deoarece acest lucru transmite sinceritate, incredere si, de ce nu, simpatie. Pozitia spatelui tau nu trebuie sa fie decat dreapta si impunatoare, deoarece exprima siguranta si stima de sine. Daca este nevoie sa dai mana cu un partener de afaceri, strangerea de mana nu trebuie sa fie defensiva (moale sau doar schitata), dar nici ofensiva (puternica). Exerseaza cum ar trebui sa procedezi, acasa, cu persoane apropiate tie, care pot si sunt dispuse sa-ti sustina eforturile depuse pentru depasirea timiditatii.

2. Studiaza-ti modul de a comunica verbal, evitand conversatia lacunara, laconica si mai ales tacerea, care este blocajul cel mai frecvent. Incearca sa redai tacerii o incarcatura emotionala, deoarece si aceasta poate fi un mod de comunicare: stimulativa pentru ceilalti printr-o mare putere de a asculta; incruntata, tensionata, agresiva, inhibanta sau autoinhibanta; ironica, dezaprobatoare, dispretuitoare, cu un rol defensiv sau meditativa, filosofica. Renunta la tacerea golita de prea mult sens sau la cea care abunda de sensuri, la tacerea brusca sau prelungita.

3. Abandoneaza-ti felul de a fi singuratic, placerea singuratatii sau teama de oameni. Teama pe care o resimti in mod subconstient este de fapt teama de teama, mai mult imaginara. Incearca sa fii mai indrazneata, sa cauti compania celorlalti, incearca sa-i cunosti si sa-i intelegi. Dezvolta comportamente sociale armonioase si eficiente interpersonal. Gandeste-te ca toti trebuie sa interactionam intr-un fel sau altul, voit sau nu. Lumea este formata din noi toti!

4. Invata sa zambesti atunci cand intretii o conversatie cu cei din jur, la serviciu, acasa, la cumparaturi, la facultate, ori de cate ori ai ocazia. Astfel, vei atrage atentia celorlalti intr-un mod placut; acestia te vor asculta cu placere si bunavointa. Conversatia sau dezbaterea te va ajuta sa-ti dezvalui calitatile necunoscute pana acum de catre ceilalti.

5. Exteriorizeaza-ti emotiile si sentimentele pentru a te face mai bine inteleasa. Trebuie s-o faci cat mai natural, fara a pendula intre cele doua extreme: izolare pana la narcisim versus teatralism. Incearca, de asemenea, sa te pui in locul celuilalt, sa permiti ca ideile si emotiile celuilalt sa te impresioneze pentru a putea sa-i raspunzi cat mai adecvat.

6. Scoate-ti "armura de protectie" pe care o porti si o suporti, pentru a te apara impotriva unei societati considerata de catre tine ostila. Scapa de ideea ca esti o persoana fragila (de aceea te consideri o posibila "tinta" sigura). Gandeste-te ca esti o luptatoare puternica, ce poate invinge orice, in orice fel de circumstante.

7. Traieste in realitate si mai putin in imaginar. Ia lucrurile asa cum sunt, analizeaza-te si adapteaza-te, apeland la conformismul social. Prea-plinul afectiv pe care il posezi trebuie ancorat in realitate prin atitudini participative, aspiratii catre social, colaborari si realizari impreuna cu acesta.

8. Gandeste pozitiv in tot ceea ce intreprinzi. Nu te mai gandi ca nu esti si nu vei fi apreciata corect niciodata, deoarece orice neincredere in fortele proprii are o conotatie exclusiv negativa si poate conduce la esec.

9. Fii pregatita pentru reactii de prietenie din partea majoritatii si lasa frau liber vorbelor, spontaneitatii in comportament si exprimarii emotiilor si sentimentelor. Lasa teama de ceilalti la o parte, deoarece aceasta nu este neaparat reala, ci se petrece mai mult in mintea ta.

10. Accepta-i pe ceilalti asa cum sunt, gandeste-te ca poate si ei au fost ca si tine, iar prin dorinta si perseverenta si-au depasit starile de timiditate, ceea ce a fost nu numai in folosul lor, ci si al celorlalti.

Incearca sa analizezi aceste sfaturi, sa ti le insusesti si apoi sa le adaptezi propriei personalitati, dupa care, in timp, vei scapa in mod sigur de povara timiditatii.

Scumpo, si eu am fost ca tine, iar daca mai ai nevoie de ajutor da mesaj privatwinking

| midnight a răspuns:

Trebuie sa fii naturala. pun pariu ca nieni n-o sa-ti sara in cap daca gresesti ceva. uita-te in oglinda si vorbeste cu persoana ta cu voce tare( fa-ti complimente, discuta-ti problemele), apoi cand mergi la scoala si vorbesti cu cineva gandeste-te ca esti in fata oglinzii si vorbsti cu tine insati. sunt si alte metode cum ar fi saii injuri in gand daca te enerveaza. iar ca sa sczpi de grija ca profesoru te asculta si s-ar putea sa-ti dea nota mica este bine sa -ti inveti fiecare lectie. Hope I help you

| Zuzzy05 explică:

Multumesc mult pentru sfaturi, insa eu nu pot scapa de rositsad

M-am convins ca nu pot sa nu rosesc.

V-as acorda funda la toti, credeti-ma si poate mai bine nu acord, ca nu stiu cui sa i-o dau.

TOTI MERITATIhappy!

| Michidutsa a răspuns:

Si eu am trecut prin asta jur. Parca m-ai descris pe mine laughing. Si eu eram asa ma inroseam toata cand eram in generala ce sa mai spun daca ma punea sa citesc mi se imbarliga limba in gura. Dar mi-am spus cu ce sunt altii mai buni ca mine? Toti suntem oameni, incercam sa-mi stapanesc emotiile sau pur si simplu ma gandeam la altceva. Relaxeaza-te si nu-ti mai fa probleme multi dintre noi ne confruntam cu timiditatea. Trebuie sa gandesti pozitiv de exemplu cand e vorba sa citesti lectia sau geva asimilar ca poti ca nu este nimic iesit din comun si cu asta basta!
Te-am pupat si nu-ti m-ai fa probleme, sper ca te-am ajutat kiss!

| pitz1rullz a răspuns:

Pey...eu nu sunt o pers timida.Eu vorbesc f mult si lumea ma apreciaza pentru asta. Daca estitimida nu rezolvi absolut nimic, dimpotriva, intri in alte chestii pentru ca daca estiinvinovatzita d ceva pe nedrept nu ai curajul sa combatzi pers care te. a invinovatzind luand totul asupra ta fara ca u sa ai vre. o vina.
Incearca sa treci peste timiditatea ta incepand pur si simplu cu o prietenie cu o pers mai vorbareata de felul ei care sa te poata influentza...in zilele astea trebuie sa ai tupeu nu sa fii timida.
Si referitor la chestia cu cititul in fata unui colectiv, pentru a.tzi invinge teama asta ar fi bine sa citestiacasaa cu voce tare ca atunci cand citestiin fata clasei sa fii un exemplu. Asha iti castigi increderea in tine si iti poti spune in minte ca "o pot face si p asta" atunci cand te intalnesticu o situatzie dificilahappy
fundita?puppy dog eyes

| ChemicalLipstick a răspuns:

Buna ...Eu am 12 ani insa am trecut anul acesta peste aceasta etapa ...In fiecare zi la scoala eu nu imi faceam alti prieteni si stateam numai cu prietenii mei. Mereu imi era frica sa vorbesc in fata altor persoane. Dar te-ai gandit vreodata de ce? Eu da si nu am gasit niciun motiv. Poatedin cauza ca mi-era frica sa ma fac de rusine. Dar acum cine nu o cunoaste pe Claudia? Asa ca gandeste-te de ce iti este rusine si cam in 99 % din cazuri nu vei gasi motive. si daca vei gasi sunt sigura ca vei putea trece peste ele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e usor sa scapi de asa ceva,dar iti dau un sfat

Daca esti o persoana care petrece foarte mult in fata calculatorului,nu vei scapa.Daca ai prietene chiar daca probabil nu sunt foarte apropiate incearca sa iesi cu ele,trebuie sa iesi in lume si sa interactionezi cu alte persoane.Propuneti un timp de stat la calculator,de exemplu,maxim 2 ore,in felul acesta vei incepe sa te plictisesti si vei avea dorinta sa interactionezi cu lumea.
Un alt sfat practic ar fi sa scrii niste reguli pe o foaie si de care sa te ti,cum ar fi "Nu am voie sa gandesc negativ",iar cand se intampla sa gandesti negativ iti pui acolo in dreptul acelei reguli o bulina neagra sau te pedepsesti in vreun fel,iar daca incepi sa gandesti pozitiv iti pui o bulina rosie sau te rasplatesti cu ceva.
Cand stai pe calculator ai putea sa intri pe un chat romanesc si sa vorbesti acolo cu indrazneala,in felul asta ai putea sa-ti maresti increderea in tine pentru ca probabil lipsa increderii de sine sta la baza timiditatii tale.Mai poti sa scrii pe o foaie tot ce te-a deranjat in trecut dupa care sa o mototolesti bine si sa o arunci,asta semnifica,ca ti-ai aruncat tot trecutul tau negativ la gunoi.
Atunci cand ai persoane in jurul tau incearca sa zambesti si sa te uiti in ochii persoanei cu care vorbesti.

Acestea sunt cateva sfaturi care te-ar putea ajuta,daca doresti sa vorbim lasa id pe privat.

Mult succes,si nu uita ca nu esti inferioara nimanui!