| Swartzanegger a întrebat:

Am o problemă, zic eu destul de mare. Am emotii foarte mari si mi e frica de faptul ca o sa fiu criticat. Din acest motiv sunt si msi tacut, pentru ca mi e frica de criticile altora.

Ma poate ajuta cineva sa nu mi mai pese de parerea altora si sa nu mai am emotii?

Răspuns Câştigător
| qwertpro a răspuns:

Salut,aceste blocaje emotionale au ele o radacina.Cel mai probabil ai avut anumite evenimente in trecut in urma carora ai devenit mai timid, fie ai fost criticat prea tare sau facut de ras. Uneori nu suntem constienti care situatii cauzeaza anumite blocaje la nivel psihic, dar trebuie sa le constientizam si sa trecem peste ele.E important sa intelegi ca nu vei putea fi niciodata pe placul tuturor. Oamenii mereu vor gasi pentru ce sa te critice, oricat de bun nu ai fi.Nu incerca sa fii tuturor pe plac caci nu vei reusi niciodata.E posibil sa ai un sentiment de inferioritate fata de cei din jur, si sa iti fie frica sa le reprosezi ceva ca sa nu fii criticat.Nimeni nu e mai presus de cat tine, fiecare om e egal.Incearca sa iti impui autoritatea, nu te gandi mereu la fiecare cuvant spus.Chiar si in conversatiile libere e bine sa ne mai gandim cand spunem ceva dar nu trebuie sa ne axam mereu pe fiecare vorba. Ceea ce noi credem ca a fost o greseala, adesea unii nici nu observa. Daca te gandesti prea mult la o situatie, vei creea la sigur o problema care nici nu exista si pe care doar tu ai sesizat-o.Incearca sa elimini gandurile despre parerea altora si sa iti impui autoritatea in fata oricui. Daca taci si nu spui nimic oricum nu te simti mai bine.deci pana nu vei incerca nu vei iesi din starea data.

| Swartzanegger explică (pentru qwertpro):

Mulțumesc, o sa incerc.

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Încearcă să nu mai asculți ce zic alții, până la urmă e viața ta și nu ar trebui să te judece nimeni.

| MPersephone a răspuns:

Viata ta nu poate fi dictata de alti oameni. Fricile astea sunt inchisori mintale, bariere care necesita depasite. Nu e usor, dar trebuie sa schimbi gandirea si sa o directionezi spre ceea ce trebuie sa faci, si nu spre ce ar putea spune altii.E un proces indelungat de autosugestie, prin care reusesti sa cresti. Incearca ceva nou in fiecare zi, fa ceva ce iti cere curaj si induce adrenalina. Odata ce depasesti o limita, indreapta-te spre alta.Si doar asa vei reusi.

| Ale5184 a răspuns:

Gandeste-te ca nu ai nimic de pierdut. Lumea te critica pentru orice. Lumea te judeca pentru orice. Nu trebuie sa-ti pese de parerea altora. De obicei, cand ti-e frica sa spui ceva sau sa nu faci ceva ca da eviti criticile, spune-o in asa fel incat tu sa fii multumit.