| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Am o serie de intrebari si as vrea niste sfaturi de la niste persone capabile sa ofere asa ceva... va rog sa nu ma judecati daca spun ceva prostesc etc. Deci: eu sunt baiat, am 16 ani si am cam 1.70 inlatime (+/-), am cateva kilograme in plus, nu tin neaparat o dieta pentru ca am inteles ca nu fac minuni toate... pe urmatoare perioada asta e planul meu: incepand de astazi vreau sa tin un regim alimentar (adica fara paine, prajeli, dulciuri, in general sa mananc doar fructe legume si ca si carnuri doar piept de pui). Regimul asta vreau sa-l tin pana la un moment cand nu vreau sa mai mananc nimic 5 zile, apoi o sa cresc usor numarul de kalorii pana ajung la maxim 2000 de kalorii pe zi si incepanad din punctul ala vreau sa duc un stil de viata sanatos. O prima intrebare ar fi daca fac aceste lucruri (combinate cu miscare zilnica, adica plimbari si 3 serii pe zi de abdomene plus alte completari) as putea spera ca in 3 luni sa ajung la kilogramele normale? (acum cred ca am 90 de kilograme, dar chiar si asa nu se vede pe mine ca fiind o persoana foarte grasa).
O alta intrebare ar fi: ce as putea sa fac in momentele cand nu am motivatie si sunt aproape gata sa manac iar ceva nesanatos?
Credeti ca e bine ce vreau sa fac?
Si cum as putea opri aparitia vergeturilor in caz ca vor aparea?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aceste tehnici si diete nu se aplica oricui deoarece fiecare are un alt tip de metabolism si nu toate dietele si exercitiile fizice functioneaza la fel sau sa dea aceleasi rezultate.
Cel mai indicat ar fi sa consulti un nutritionist iar dupa ce acesta iti face o serie de analize, atunci iti poate prescrie un regim alimentar pliat dupa organismul tau si exercitiile fizice necesare.

| DianaMaria11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu mai slabisem si inainte doar cand mancam mai putin si destul de usor... char si in cazul asta zici ca nu o sa functioneze planul meu de dieta?

| DianaMaria11 a răspuns:

Ce alte sfaturi puteti sa mi mai dati?