| CristiMihai23 a întrebat:

Salut, TPU.
Am revenit, acum ca oficial anul scolar s-a incheiat oarecum si chiar daca nu s-a incheiat pe bune, problema e urmatoarea:
Trec pe a 8-a, stiu foarte bine la ce liceu imi doresc sa ajung(filo sau pedagogic), imi poate spune cineva cum sa nu ma mai stresez din cauza examenului? La romana si la ce materii om mai da, nu mi-e teama, cel mai frica imi e la matematica, n-am ramas niciodata corigent da mult nu mai am pana acololaughing.
Incerc sa invat dar degeaba ca efectiv nu pot, imi poate spune cineva cum sa nu ma mai stresez asa tare si cum sa reusesc sa invat?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"cum sa nu ma mai stresez din cauza examenului?"

clasic: mânuta pe carte, ai un an la dispoziție

| Katie1356 a răspuns:

Ai un an lung in fata, in care cu siguranta la scoala va veti axa pe materiile pentru examen si crede-ma, vei lucra destul. Vezi la simulari cum te descurci, da-ti silinta, lucreaza in plus, pe langa tema mai lucreaza 3-4 exercitii in continuare. In caz extrem, discuta cu parintii tai sa mergi de cateva ori la meditatii unde sa iti explice un profesor ceea ce nu intelegi.