| ITGamerIT a întrebat:

am si eu o intrebare pentru voi daca ma puteti ajuta intr-o masura, deci sa incep: am 16 ani sunt in clasa a-10-a la un liceu teoretic profil: matematica-informatica si sunt pasionat de Informatica si de romane Fantastice ( Fantasy ), autorul meu preferat: J.R.R Tolkien, prin toata operele lui, eu citesc foarte mult scriu carti fantasy inspirate din operele lui, dar am o problema foarte grava: Profesorul meu de romana si de informatica imi sugereaza sa dau la o facultate de Informatica si cu cunostiintele mele Fantasy..sa zic asa sa pot excela in domeniul jocurilor / filmelor / desenelor...dar am o mare dilema...eu nu prea invat la scoala..in clasa a-9-a am avut media 7, 80 iar acum in sem.1 imi iasa media 7, 50..si profesorii imi spun sa invat ca doar asa pot merge la o facultate buna si etc..eu inteleg imi pun ambitia sa invat la celelalte sa am medii mari.dar cand vad cartiile fantasy si pc-u sa programez si sa citesc carti despre programare nu pot sa nu le citesc..si sa mai invat..stiu ca ar trebui sa ma pun sa invat la scoala sa iau bac`u dar nu stiu ce ambitie pot sa-mi fac eu, daca ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi sau ceva..as fii foarte recunoscator, va multumesc foarte mult, dau funda cu mare placere!

1 răspuns:
| heiii a răspuns:

Este important ceea ce iti doresti tu.ce te vezi facand in urmatorii ani? lasa parerile profesorilor, parintilor etc. daca chiar iti doresti sa ajungi la acea facultate, propune i mamei tale sa ti ascunda(dar foarte bine) toate lucrurile care te distrag de la invatat.