| Aj7fownzbx17138277 a întrebat:

Salut TPU, am și eu o nelămurire, după începerea vieții sexuale la fete trebuie să meargă neapărat la controale ginecologice? Va rog, dati-mi un răspuns concret că vreau sa știu dacă își începe viața sexuală este neapărat să se ducă la ginecolog?

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut,

Nu este neaparat nevoie. Doar daca fata simte ca ceva nu este in regula. Dar daca fata este pregatita, deci nu o sa aiba un soc emotional dupa, daca totul este protejat si nu exista riscul de sarcina si de transmitere a anumitor boli, atunci nu ar trebui sa fie nicio problema.

| Eireann a răspuns:

Nu, nu este obligatiriu.
Este recomandat sa faca controale periodice mai ales dupa inceperea vietii sexuale si dupa 25 de ani e bine sa faca testul Papanicolaou pentru detectatea cancerului de col uterin o data pe an.