| Anonim420420 a întrebat:

am si eu o problema mai ciudata. Sunt baiat, am 17 ani si nu știu sa fac cam nimic. Tatal meu se pricepe cam la orice, stie sa repare orice sa faca orice, eu nu stiu cum se zice nici macar sa bat un cui. Nu stiu sa repar de exemplu o usa daca se strica sau sa montez ceva. Deci pe domeniul tehnic sunt praf, pentru chestia asta ma critica mereu ca nu voi face nimic in viata, voi fi un nimic, eu vreau sa devin pompier si el îmi spune ca nu ma ce cauta acolo. As vrea si eu niste sfaturi.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Bianca18 a răspuns:

Si eu consider ca tatal tau are o atitudine total gresita. Pe langa faptul ca mi se pare ca exista o presiune prea mare pe barbati sa stie sa faca tot felul de lucruri "tehnice", abilitatile de genul nu au nicio legatura cu capacitatea ta de a realiza ceva in viata. Nu e o tragedie ca nu stii de pe acum sa faci asemenea lucruri, in viata o sa treci prin totul felul de situatii si cel mai probabil vei deprinde mai multe decat crezi. Intr-adevar nu strica sa fii descurcaret, e mai bine decat sa stai la mana cuiva atunci cand se strica ceva, dar tatal tau ar trebui sa te ajute in acest sens, nu sa te descurajeze si sa iti zica asemenea lucruri.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Greseala este a lui ca nu te-a invatat nimic in acest sens. Sau poate el a incercat dar nu ai vrut tu.

| Andreeush a răspuns:

Asta e vina tatălui tău
Tu ai impresia că te naști învățat?
Astfel de lucruri le înveți pe parcurs de la părinți.
Oricum nu ar trebui să te descurajezi, ești tânăr, poti învața să te descurci.
Dacă vrei ceva trebuie să lupți, indiferent cât de greu ar fi.