| Anonimqss a întrebat:

Salut TPU
Am si o problema emotionala, imi place foarte mult de o fata de la mine din clasa si simt ca mi-as putea da si viata pentru ia doar ca ia sa fie fericita. Acum sunt clasa a VIII si o iubesc de 4 ani de prin clasa 4.
Cand incerc sa vorbesc cu ia legat de ceva scoala etc ma blochez si de abia pot sa scot 2-3 cuvinte.

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

"Ia" ce zice, este incantata de tine?

| Anonimqss explică (pentru neutrino):

Pai,am zis ..nu pot sa vb cu ia ma emotionez nu pot sa ii zic 2-3 cuvinte si tot ce vreau sa ii zic este ca "te iubesc" si nici nu pot sa ma uit in ochi ei.
Cand o sa am ocazia daca o sa am o sa incerc sa ii zic ceea ce simt.
Voi ce parere aveti?

| Emilian65 a răspuns:

Lasa timiditatea la o parte si incearca sa comunici mai bine cu ea. Ai sa vezi ca printr-o comunicare mai buna totul va fi bine.

| ALGator a răspuns:

Incepi prin a fi social in general cu fetele. Incearca tot felul de situatii si conversatii obisnuite, nu iesite din comun. Antreneaza-te ca sa fii cit mai firesc, sa-ti intri cu usurinta in rol, observa-te cum faci atunci cind te comporti firesc. Abordeaza subiecte nepretentioase, care iti reusesc in alte situatii (cu prieteni, in familie) sau care vezi ca se practica. Fii neutru, dar activ.
Apoi incearca reteta progresiv si cu fata respectiva. Dar nu-i pretinde luna de pe cer. Incearca doar sa-i fi simpatic si sa-i devii necesar. Incearca discutii si situatii ceva care sa-i faca placere, nu neaparat "scoala". Filme, muzica, animale, filosofie, aparatura etc. De scoala o fi satula. Sau cere-i ajutorul la vreo lectie, sau ofera-te sa i-l dai.
In felul asta ai sanse sa scapi de blocaj, sa fii mai sigur pe tine si sa ajungi si la situatiile pe care le doresti.
E o lipsa normala de experienta la virsta ta (primii 30 de ani sint grei :-) glumesc). Dar pentru ca deja ai investit vreo 4 ani in asta, merita sa intensifici actiunea. Deja ai si facut-o cind ai scris la TPU - bravo!
Dar pe cit se poate fa-o controlindu-te sa nu pari prea disperat. De exemplu, nu veni cu teribilisme ieftine daca fata nu e stilul asta.
P.S. Atentie, "ea" nu "ia". Poate îi place gramatica.

| sweetlove003 a răspuns:

Daca e pasionata de scoala vorbiti despre asta. Ca sa poti incepe o discutie cu ea roag-o sa te ajute la un exercitiu sau intreab-o ce vrea sa devina si la ce profil da. Poate ca mergeti la acelasi liceu sau chiar si la acelasi profil, sau nu? Uite un sfat:atunci cand ii vorbesti, dar te blochezi

| sweetlove003 a răspuns:

Scuze ca nu am terminat ultima propozitie din primul meu raspuns.o relues: atunci cand vorbesti cu ea, dar te blochezi tine ceva in mana(ex. Telefonul, un pix, o carte etc.)si te vei concentra mai bine. A apropo nu te uita in ochii ei daca stii ca nu faci fata sa termini propozitia pe care ai inceput-o

| Anonimqss explică:

Apropo ce trebuie sa mai specific:
Eu sunt genul de baiat foarte cuminte care sta in banca lui in legatura cu scoala sunt genul de baiat care poate lua foarte usor un 5-6-4 etc note rele dar in acelasi timp pot sa iau foarte usor si 10.
Ea este:
O fata de nota 10 fara dar sau poate, nu am vazut-o nici odata sa nu stie ceva are doar media 10 la toate materiile.