| idkkkkkk a întrebat:

Am un coleg care tot rade de mine si ma enerveaza, orice as face se ia de mine, adica el in general se crede bun si d-astea da de fapt e prost de pute...Cum sa il fac sa se opreasca, deja devine evervant?

4 răspunsuri:
| Swae a răspuns:

Buna.
Ignora-l si ii va trece. El vrea o reactie de la tine si o primeste, vede ca te enervezi.
Vorbeste cu alti colegi sa te ajute sa scapi de ala.
Intimideaza-l.

| Trustmotorcy a răspuns:

Scapi de el prin a nu-i permite ce-ți face, dacă ai curajul și poți înfruntă-l, dacă nu apelează la un profesor, părinte.

| idkkkkkk explică (pentru Trustmotorcy):

Pai ideea e ca si eu rad de el da tot nu se opreste.

| Trustmotorcy a răspuns (pentru idkkkkkk):

Ai două variante, ori ești serios și-i spui să se oprească de la început, îi spui că te deranjează și dacă continuă nu va fi ok. Iar în cazul ăsta apelezi la cineva care să te scape, un adult.

Dacă te iei cu cineva și bați în retragere doar îi arăți că ești slab. Ori o duci până la capăt ori nu. Dacă nu, caută să remediezi și impune-i să se oprească, altfel vor fi consecințe. Alege să te relaxezi și să nu-ți pese.

Dacă continuă cu bullying deși nu-i spui nimic, ori treci la fapte sau apelezi la un adult.