| AlexandruMihhXDD a întrebat:

Anul acesta am terminat clasa a-10-a si a venit un coleg nou in clasa. La inceput am crezut ca e de treaba, dar dupa cateva luni am vazut ca de fapt nu este. Este nesimtit fata de toti, are mult tupeu, etc, dar doar pe net! Sincer sa fiu, imi place sa ma plimb cu el sau sa mergem cu bicicletele, dar pana sa ies undeva trebuie sa vorbesc cu el pe net, si din pacate, tot timpul ne-am putea certa cand vorbim, daca nu as lasa de la mine.
Nu as vrea sa ii spun direct ca vreau sa ma indepartez de el, dar incerc sa nu mai vorbesc cu el pe net si poate asa e mai bine...
Ce imi recomandati sa fac? Credeti ca dupa ce terminam liceul nu o sa mai fim in asa relatii "bune"?
Va dau funda, dar va rog sa imi ziceti ce as putea face, cum ar trebui sa vorbesc cu el, etc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| AllyAlexandra20 a răspuns:

Ca să scapi de el, încearcă să-ti găsești un alt grup de persoane (sau o persoană)
cu care să-ti petreci timpul. Nu-i mai răspunde la mesaje așa des, iar dacă te sună, procedează la fel. Încearcă să iei legătura cu el cât mai rar și vei vedea că-si va căuta pe altcineva big grin Dacă totuși îți place să-ti petreci timp cu el, dar nu pe net, spune-i că preferi să vorbești cu o persoană față în față și nu pe net, iar dacă nu-i convine, treaba lui.

| AlexandruMihhXDD explică (pentru AllyAlexandra20):

Mulțumesc pentru răspuns! Voi încerca să îmi găsesc un alt prieten cu care sa îmi petrec timpul. Oricum, el a zis ca nu o sa mai stea cu mine în banca, deci sper sa își găsească și el pe altcineva și sa îl streseze la fel de mult ca pe mine.

| AllyAlexandra20 a răspuns (pentru AlexandruMihhXDD):

O să-si găsească. Fiindcă ar trebui să dea dovadă de prea multă prostie, dacă n-ar înțelege că prin faptul că îl ignori, vrei să-i dai de înțeles că nu-l mai agreezi și nu-l mai vrei prin preajmă.
Am avut și eu o problemă similară cu a ta și eu am scăpat big grin Deci ce ți-am scris, a fost din experiență happy

| AlexandruMihhXDD explică (pentru AllyAlexandra20):

Multumesc mult, apreciez!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu putem sa stim ceea ce se va intampla peste 2 ani de zile, sau intr-un viitor mai indepartat, depinzand strict de voie si de maturitatea voastra intelectuala.

Acum, ca sa eviti sa te mai certi cu el, suna-l si vorbiti exact 10 secunde, cat il intrebi daca iese cu bicicleta si in cat timp este la punctul de intalnire.

| 27042004577890 a răspuns:

Atunci când îți trimite mesaj încearcă sa nu ii dai cu seen. Dacă te suna nu răspunde, scuzandu-te ca aveai treaba. Încearcă sa petreci mai mult timp cu alți prietene, și sa nu ii mai dai atenție.