| qwertpro a întrebat:

Salut TPU,as vrea mult sa cer o parere de la voi.Ei bine eu am un prieten si il consider cel mai bun, dar exista unele probleme intre noi.Noi ne petrecem mult timp unul cu celalalt,adica vorbim zilnic,dar cea mai mare parte din timp o petrecem online, nu in realitate.In realitate ne vedem doar la scoala la pauza,caci suntem in clase diferite,si ne vedem la fiecare pauza,si apoi restul zilei stam impreuna doar la pc jucandu-ne in jocuri online,sau ne scrim pe diferite site-uri de socializare, dar problema e ca noi nu petrecem de loc timp in viata reala.Eu de fapt l-am tot chemat de multe ori fie la mine acasa,fie in oras,fie la o plimbare,fie cu bicicletele,dar el mereu zice ca nu poate sau ca nu-l lasa parintii,desi asa zice mereu,dar noi ne-am certat putin pe temele astea de cateva ori,si de fiecare data el recunostea ca doar mintea cand zicea ca nu poate si ca nu il lasa,si cica lui nu-i place sa iasa pe afara asa des. Dupa aceste certuri,el mereu promitea ca nu o sa mai minta si o sa zica ca nu vrea in caz ca nu vrea ca eu doar nu impun.Dar el niciodata nu imi propune sa iesim undeva,dar eu cand propun chiar si acum zice ca nu poate sau nu stiu ce,si asa e mereu, desi stiu bine ca si acum ma minte doar.Desi,anul trecut cu altcineva iesea tare bine,da vad ca cu mine nu iese, si nici cu altcineva.Cand eu vorbesc ceva de o activitate interesanta din lumea reala,cu gandul ca poate va zice ca sa ne ducem acolo sau sa facem asta, el tace si nici nu ma asculta.Eu as fi putut iesi si cu altcineva,dar cand o fac,vad ca el se cam supara putin si se simte cam urat putin ca ies cu altcineva,si eu nici nu prea ies cu altcineva ca nu vreau sa il supar ori sa il fac sa se simta urat sau sa dau impresia ca nu vreau sa ies cu el, dar vad ca pe el asta nu tare-l intereseaza.Am probleme cu vederea, dar tot stau la pc cu el desi stiu ca imi stric si mai mult vederea asa.Ce parere aveti voi despre asta? E normal asa ceva?

1 răspuns:
| Elena9328 a răspuns:

Nu e normal
Un om daca tine câtuși de puțin la tine, încearcă.
Sunt doar pretexte.
Nu e bine să alergi mereu după un om.
Mai lasă să o facă și el daca ii pasă.
Tu ai încercat.
Mai mult nu poți face, crede-ma.
Și că nu l lasă părinții să iasă afară să se plimbe. De ce nu te a chemat la el când erau părinții. Sa discutați cu toții de una de alta.