| EX_AL_2002 a întrebat:

As vrea sa scriu o carte dupa un film/serial.
Ce ar trebui sa fac ca acea carte sa fie cu numele meu pe ea?
(trebuie sa cedez drepturile de autor creatorilor serialului sau sa platesc ceva ca toate castigurile sa imi revina mie)

2 răspunsuri:
| CatalinVictor1985 a răspuns:

Haha. nice try. nu poti fara acceptul lor

| Condratt a răspuns:

Teoretic, dacă o scrii pentru tine, nu e nicio problemă. Dacă o publici, trebuie să iei în prealabil legătura cu producătorii și să ajungi la o înțelegere. Contează mai ales titlul pe care îl dai cărții. Dacă titlul este diferit de cel al serialului, nu e nicio problemă.