| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu daca exista o cale prin care sa rezolv aceasta problema...
Locuiesc la apartament si de mica am fost mereu apasata de parinti (mai multe de mama) sa nu tip, sa nu bubui, etc. Astfel am ajuns o persoana calma, cuminte si asa mai departe...problema este ca (presupun) am ajuns o persoana foarte timida si foarte tacuta.
Imi este din ce in ce mai greu sa deschid un subiect, mi-e frica sa imi fac simtita prezenta sau sa zic ceva cu gandul ca poate e o idee nesabuita si mi-e teama sa nu ma fac de ras si alte chestii...
Faptul ca tac este un dezavantaj enrom pentru mine...nu sunt niciodata auzita de colegi sau profesori si trebuie sa repet de 1000 de ori...pur si simplu nu-mi pot ridica tonul!

Stiti o modalitate in care sa infrunt aceasta problema sociala si in acelasi timp cum as putea sa scap de vocea mea atat de "neauzita"?
Imi cer scuze pentru greseli gramaticale/exprimare. Imi e putin dificil sa ma exprim in momentul de fata.

Multumesc de ajutor, ofer funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

e bine că vrei să schimbi asta. comunică cât mai mult, ieși pe afară, cunoaște oameni noi și o să vezi că treptat o să scapi de această timiditate. cu tonul tău nu e o problemă, poți doar să încerci să vorbești mai tare, deși nu mi se pare așa important să schimbi asta. nu toți oamenii urlă când vorbesc.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult de raspuns! Vreau sa-mi schimb tonul pentru ca nu sunt auzita si urasc sa ma repet.

8 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Hi hi hi...noi eram 3 copii la bloc la etajul 2 si alergam prin apartament (cat era maica-mea la serviciu) de era nevoita saraca vecina sa ciocane in tavanul ei sau in teava de la calorifer rolling on the floor. Cat era maica-mea acasa eram mai cuminti decat ingerasii laughing
Legat de problema ta, vocea calma poate fi si ceva genetic...si eu aceeasi problema, dar si aceea ca o parte din oameni sa ma desconsidere deoarece sunt si miniona. Numai ca viata grea pe care am avut-o in ultimii ani de liceu si in facultate m-au invatat sa mai si ridic tonul vocii ca sa "ma fac auzita" si sa ma "zbarlesc" la colegii care ma desconsiderauwinking
Concluzia: curaj Anutza happy

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Dana255926 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu tine ..gen in fata oglinzii sau filmeaza.te. de asemenea ca sa nu mai fii timida poti incerca sa spui ceea ce gandesti fara a te mai teme ca e gresit. Si eu am avut aceeasi problema. Si e foarte greu sa te integrezi intr.un loc daca nu esti o persoana sociabila. Dar cel mai bun ajutor il poti primi de la parinti, bunici sau frati (daca ai).

| anonim_4396 explică (pentru Dana255926):

Partea cu oglinda o fac de ceva timp xD
Multumesc de sprijin si sper sa ma pot schimba, nu ma simt multumita asa. Voi incerca sa-mi infrunt aceasta "frica".

| Mikili1D a răspuns:

De ce nu incerci sa vorbesti cu mama ta despre asta? S-au sa mergi la un psiholog, el te va ajuta sa treci peste...

| anonim_4396 explică (pentru Mikili1D):

As prefera sa ma bazez pe un psiholog decat mama. Nu zic ca am ceva cu ea, dar nu cred ca ar intelege problema asta...si chiar daca ar face-o, mi-ar zice sa merg la pshiholog.

| Mikili1D a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar ea te intelege mai bine ca oricine... si asa vei merge impreuna cu ea.