| anonim_4396 a întrebat:

Aș vrea să știu dacă în perioada 14 septembrie - 7 octombrie 2020 cei care sunt anul întâi de facultate și vor să meargă cu trenul pot beneficia de gratuitate în continuare cu ajutorul carnetului de elev avizat din clasa a 12-a până obțin legitimația de student...

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori

Nu, din momentul începerii noului an şcolar ei pierd calitatea de elev şi urmează o perioadă în care nu sunt nici elevi nici studenţi, chiar dacă au semnat contractul de studii (care intră în vigoare de la data începerii anului universitar). Deci până nu primeşti legitimaţia de călătorie de la facultate nu o să mai beneficiezi de vreo reducere, eşti "adult".