| cristimacheama a întrebat:

Salut TPU! Asta e o problemă generală, nu o problemă de zi/săptămână. Deci, în general mă stresez foarte tare pentru note. Dar am o cauză nobilă pentru care mă stresez (sunt în clasa a VII-a și am 13 ani): În clasele 0-4, când luam calificativul I (Insuficient) eram pedepsit cu zilele de părinții mei și trebuie să recunosc că asta m-a făcut să mă pun cu burta pe carte. Acum nu mă mai pedepsesc pentru note deoarece au văzut că mă stresez. Dar mă stresez și fără pedeapsă. De exemplu, când dau un test și să ziceam că am luat mai mic de 5 (n-am luat niciodată mai mic de 5, ăsta e doar un exemplu), încep să plâng și uneori simt că vreau să mor. Școala ne pisează pe toți la maxim, vin tezele și chiar dacă eu învăț, tot sunt stresat pentru notă. Ce să fac? Parcă văd că vin useri cu răspunsuri de genu: Sunt doar niște note... Nu o să mai conteze în viitor. Oameni buni, ăsta e prezentul, nu viitorul.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei! Fii atent! Eu sunt acum clasa a10a și nu am fost niciodată stresată cu învățatul. De ce? Pentru că nu prea mi-a păsat și nici nu-mi pasă. Notele...nici de astea nu m-am stresat. Notele nu îți controlează viața. Ar trebui să nu te mai stresezi atât de tare. Te înțeleg. Doar că părinții tăi sunt de vină. Au pus presiune pe tine încă de mic și de asta ești așa acum. Ar trebui să vorbești sincer cu părinții tăi și să le explici ce poți și ce nu. Ce vrei și ce nu. Ține minte asta. Sănătatea mintală e mult mai importantă decât notele. Nu trebuie să excelezi. Nu ar trebui să te îngrijorezi atât de mult doar pentru niște note idioate.Îți trebuie o pauză ca să-ți limpezești mintea. Dacă nu era accea presiune de la părinții tăi, crede-mă că nu te mai stresai atât.