| Cocheta a întrebat:

astazi am suferit o drama sunt foarte dezamagita si disperata in viata aceasta nu mai am deloc puteri sa mai traiesc asa m-am saturat de totul. Cu cea mai buna prietena m-am certat la fel si cu prietenul meu. Sunt o fire foarte slaba si sentimentala... fara motiv ma intristez si pling mereu m-am saturat cu lacrimile acestea cu totul nu pot sa ma aptin din plins chiar cind cineva ma jigneste sau de la un nimic pling si tot pling pe drum acasa pina peste cap urasc asta. Vreau sa-mi fie indeferent de toti de parerile lor am 16 ani jumate dar deacum cred ca viata e un cosmar. Colegii mei din nefericire sunt niste egoisti care doar stiu sa ma insulte ca nu ma machiez ca nu sunt ca toate pe tocuri sunt destul de simpla. Prietenul meu locuieste departe de mine la 150 km si ma duc doar in vacante la el acolo pot sa ma relaxez destul de bine. vreau sa ma duc din nou la dinsul dar nu stiu nu pot. ceva ma atrage ceva ma opune pentru ca ma cert cu dinsul mereu de la nimicuri nu stiu ce sa fac cu viata asta inutila. Nu mai vreau sa pling sa sufar vreau sa fiu indeferenta dar nu stiu cum? Mama nu ma intelege si tata la fel... Ce sa fac?

1 răspuns:
| Ramo80 a răspuns:

Din ceea ce povestesti tu, astea sunt problemele adolescentei. Faptul ca esti o fire mai sensibila, accentueaza starea de suparare provocata de anumite situatii. Nu mai fa din toate o tragedie. Daca te-ai certat cu prietena ta si ea a fost vinovata, nu ai de ce sa suferi, poate ca nu merita prietenia ta. Daca este ceva minor si aveti o prietenie adevarata, veti reusi sa treceti peste cearta si va veti impaca. Crezi ca merita efortul ca tu sa mergi la prietenul tau din moment ce spui ca va certati din orice nimic? Asta inseamna ca nu e tocmai o relatie ce va dura si cred ca e cazul sa-ti gasesti un prieten care sa te iubeasca asa cum esti tu, care sa te inteleaga si sa-ti fie aproape. Relatiile la distanta nu sunt tocmai potrivite, nu iti ofera sentimentul de siguranta si sustinerea de care ai nevoie tu. In ceea ce priveste relatia ta cu parintii tai, incearca si tu sa-i intelegi, ei iti vor binele si nu te vor sfatui niciodata de rau. Stati intr-o seara toti trei si povesteste-le si lor toate problemele tale, spune-le ce te doare si ce te framanta. Nu cred ca vor ramane indiferenti si vor aprecia lucrul asta. Parintii isi doresc ca, copiii lor sa fie deschisi cu ei pentru a putea sa-i ajute cat mai mult. E adevarat, adolescenta e o perioada destul de incerta in tot, in sentimente, in planuri de viitor. O sa te maturizezi si ai sa vezi ca vei gandi altfel. Spui ca te imbraci normal si nu ca celelalte colege si esti luata in ras. Tu crezi ca noi, oamenii maturi suntem placuti de toata lumea? Nu poti place tuturor indiferent cum ai fi. Mereu vor exista persoane care te plac si persoane care nu te plac. Eu zic asa, relaxeaza-te, aduna-ti gandurile si pastreaza-ti zambetul pe buze mereu. Incearca sa nu mai pui totul la inima, totul se rezolva cu timpul. Nu mai dispera, astea sunt probleme minore in comparatie cu adevaratele obstacole ce le vei intampina de-a lungul vietii tale. Capul sus si ai incredere in fortele tale! Pupic!